Miraç gecesi ağaç katliamı yaptılar!

Miraç gecesi ağaç katliamı yaptılar!
16 Nisan 2018 09:47

AKP’li Beşikdüzü Belediyesi, Köy Enstitüsü Parkı’nı AVM için yıktı. Operasyon sonrası vatandaşlar, “Kandil gecesi Cumhuriyet’in eseri parkımızı yok ettiler. Ağaçlara kıyıp alanı ranta açtılar” dedi.

 

 

Ali Ekber Ertürk / Sözcü

Köy Enstitüleri için ‘ahır’ benzetmesi yapması ile sert eleştirilen Trabzon’un Beşikdüzü İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’ndan Miraç gecesi tepki toplayan bir icraat daha geldi. AKP’li belediye, Atatürk döneminden beri ilçe halkına hizmet veren 85 yıllık Köy Enstitüsü Parkı’nı, AVM yapmak için yıktı. Miraç gecesi yapılan yıkımda onlarca ağaç kesildi, Atatürk’ün Park’taki büstü kaldırıldı. Halk fark etmesin diye kandil gecesi alelacele yapılan yıkım operasyonu büyük tepki topladı.

aaa

 

YARGI KARARINI DİNLEMEDİLER

Kent merkezinde bulunan, üzerinde park, Atatürk Lisesi ile Köy Enstitüsü Ortaokulu ve Ticaret Lisesi bulunan Cumhuriyet eseri 6 bin 250 metrekarelik alan, AKP’li Belediye tarafından TOKİ’ye satılmıştı. Eğitim amacıyla tahsis edilen bu alana TOKİ, AVM ve konut yapma kararı aldı. Konu yargıya taşınmış, yargı da, imar planı değişikliğine karşı yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak Belediye, karara karşı ayrı bir imar planı hazırladı. Kandile denk gelen önceki gece yapılan yıkım da bu karar üzerine yapıldı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar