Milyonluk yaşam merkezi çürümeye terk edildi!

Milyonluk yaşam merkezi çürümeye terk edildi!
12 Şubat 2019 11:01

Kocaeli’de, MARKA tarafından başlatılan, 2 yıl önce AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen milyonluk proje Mutlu Köy Yaşam Merkezi adeta çürümeye terk edildi. Yaşam Merkezi’nde binalar çöktü, bahçede inekler otluyor.

 

 

Uğur Enç / Sözcü

 

 

Kocaeli’nin Derince ilçesinde İshakçılar Barajı olarak bilinen Tahtalı Göleti’nin hemen yanı başında, gölete sıfır olan Doğancılar İlkokulu yıkılmış, yerine modern bir izci merkezi inşa edilmişti. Bir süre hem Kocaeli’den hem de il dışından pek çok izci buraya geldi, kamp yaptı.

 

İzciler için inşa edilen tesiste hemen her şey düşünülmüştü. Derken Kocaeli’de, Başiskele’de oluşturulan Diriliş Kampı sonrasında Tahtalı bölgesi gözden düştü. Buradaki arazide Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) öncülüğünde engelli vatandaşlar için “Mutlu Köy Yaşam Merkezi” oluşturuldu. İzci kampından kalma bütün yapılar yenilendi, yüzme havuzu ve spor alanları oluşturuldu.

 

MAALİYETİ 1 MİLYON

 

MARKA’nın 2013 yılı Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programı’nda yer alan Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nde saunalara kadar her şey tamamlandı. Tam iç tefrişat yapılacaktı ki işler yarım kaldı. Derince Belediyesi, Derince Kaymakamlığı, Derince Milli Eğitim Müdürlüğü, Derince Toplum Sağlığı Merkezi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi gibi iştirakçileri bulunan projenin amacı engelli bireylere ve ailelerine sportif, re kreatif ve eğitsel çalışmalar yapmak için planlanmıştı. İzci merkezinden dönüştürme çalışmaları için 580 bin lira para harcandı. Yaşam merkezinin toplam maliyeti ise yaklaşık 1 milyon lirayı buldu. Harcanan bu para maalesef çöpe gitti.

 

 

BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİLDİ

 

Yaşam merkezinde yer alan yapılar fırtına ve kötü hava şartları nedeniyle tahrip oldu, yıkıldı. Kaymakamlık projeden çekildi ve yükü Derince Belediyesi’nin omuzlarına bıraktı. Derince Belediyesi de pek çok proje ortağına rağmen altından kalkamadığı, mobilyalarını alıp hizmete sokamadığı projenin bulunduğu alanı 2 yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devretti.

 

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/milyonluk-yasam-merkezi-curumeye-terk-edildi-3493186/

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar