Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı Türkçe ders kitabında Atatürk skandalı!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı Türkçe ders kitabında Atatürk skandalı!
28 Ekim 2020 09:00

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe kitabında “Abartma” sanatına örnek olarak Peyami Safa’nın Atatürk’ün ardından yazdığı ağıtın gösterilmesi tartışmalara neden oldu. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, kitabın art niyetli hazırlandığını savundu.

 

OdaTV’de yer alan habere göre, yedinci sınıf Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe kitabından bir skandal ortaya çıktı. Ders kitabında, “abartma” sanatına örnek olarak, ünlü edebiyatçı Peyami Safa’nın Atatürk’ün ölümünden bir gün sonra kaleme aldığı “Atatürkümüz” başlıklı yazısı gösterildi.

Öğrencilere yazıdan bir paragraf verilerek, “Abartma ve duygu belirten ifadelerin geçtiği cümleleri “Atatürkümüz” metninden bularak yazınız” denildi.

 

1icerisi

 

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Safa’nın Atatürk’ün yokluğunu ağıt şeklinde ifade ettiğini söyledi. Ders kitabını hazırlayanların art niyetli olduğunu savunan Balık, şunları ifade etti:

“Ders kitabındaki metinleri hazırlayanlar art niyetli bakışla hareket ediyor. ‘Bunların hepsi abartılı, ne gerek var buna’ gibi mesaj veriyorlar. Atatürk sevgisi abartı değildir. Peyami Safa da hislerini yazmıştır.”

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ders kitabı komisyonlarının iktidara yakın Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenlerden oluştuğunu anlatan Balık, sözlerini şöyle tamamladı.

“Onların kindar ve dindar gençlik yetiştirme hedeflerine ulaşabilmek işin Atatürk’ü zihinlerde sıradanlaştırma düşüncesi burada da hakim.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar