Metruk binalar cami gösterilip imam atanmış!

Metruk binalar cami gösterilip imam atanmış!
12 Şubat 2019 11:14

AKP iktidarının bugüne kadar milletvekili çıkaramadığı tek il olan Tunceli’de kişi başına düşen cami sayısı Urfa, Bursa ve İstanbul’dan fazla. Diyanet, Tunceli’de metruk binaları cami gibi gösterip, imam ve personel atamış!

 

Serhat Halis / Birgün

 

İl nüfusunun tamamına yakınının Alevilerden oluştuğu Tunceli’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın metruk binaları cami gibi gösterip imam atadığı ortaya çıktı. Diyanet İşleri üzerinden kente özel bir yığınak yapan AKP, istediğini elde edebilmek için “hayalet camiler” ve “hayalet Diyanet personelleriyle” kuşatmasını sürdürüyor.

 

 

12 Eylül askeri darbesi sonrası ilde ıssız dağ köylerine dahi cami yapılır. Kimselerin gitmediği o camiler bugün yıkılmış ya da metruk durumda. AKP hükümeti 80’lerden kalan bu metruk binaları hala faal camiler gibi göstererek, buralara Diyanet personeli atıyor. Diyanet personel atarken, Tunceli’’nin herhangi bir köyünde, olmayan caminin olmayan imamı, ile adım atmadan maaş almayı sürdürüyor.

 
BANKAMATİK İMAMLARI

 

 

 

‘Bilgi Edinme Kanunu’ kapsamında edinilen bilgiye göre Diyanet, Ovacık Ziyaret köyündeki metruk bir yapıyı cami olarak gösterip, köylülerin varlığından haberdar dahi olmadığı bir imam atamış durumda. Aynı şey Pülümür Kırmızıköprü köyü için de geçerli. Kırmızıköprü’ye atanan personel sayısı iki. Yıllardır kapısı açılmayan, harabeye dönmüş Kırmızıköprü’deki bina, Diyanet’e göre bir cami ve orada köylülerin hiç görmediği 2 diyanet personeli görevli. Aynı durum Pertek’teki Yeniköy’de de yaşanıyor. Diyanetin buraya da olmayan camiye olmayan imam atadığı görülüyor.Tunceli!deki 93 caminin birçoğu, özellikle köylerde olduğu ileri sürülenlerde bu hayali atamalar yaygın durumda.

 

 

2013’te açıklanan sayıya göre Tunceli’de 117 cami vardı. Ancak bu camilerin pek çoğunun faal olmadığı, hatta cami olarak gösterilen adreslerin bir kısmının, içinde aillelerin yaşadığı çeşitli apartman daireleri olduğu anlaşılınca, Diyanet, personelleriyle birlikte yaklaşık 24 camiyi, resmi kayıtlardan silmek zorunda kalmıştı.

 
KİŞİ BAŞINA DÜŞEN CAMİ SAYISI EN FAZLA

 

 

Kişi başına düşen cami sayısı bakımından AKP’nin kalesi konumundaki pek çok “muhafazakar” kenti geride bırakan 88 bin nüfuslu Tunceli’de toplam 93 cami olsa da, ortalama 948 kişiye bir cami düşüyor. Tunceli bu oranla en fazla camiye sahip İstanbul’u bile geride bırakıyor. 15 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip İstanbul’da toplam 3 bin 403 cami var ve cami başına ortalama 4 bin 407 kişi düşüyor. İki milyonluk Urfa’da cami başına düşen kişi sayısı bin 20 iken, Tunceli’de bu sayı 948. Bursa da cami yoğunluğu açısından Tunceli’nin gerisinde kalıyor. 2 milyon 994 bin nüfuslu Bursa’da toplam bin 732 cami var. Bursa’da cami başına bin 728 kişi düşüyor. Tunceli Ankara’yı da oran bazında sollamış durumda. İzmir, Antep, Yalova, Osmaniye, Şırnak ve daha pek çok ilde, cami başına düşen kişi sayısı Tunceli’dekinden daha fazla.

 

 

https://www.birgun.net/haber-detay/dersimde-hayali-imamlar-metruk-binalar-cami-gosterilip-imam-atanmis.html

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar