Metanol içeren dokuz el dezenfektanını kullanmayın!

Metanol içeren dokuz el dezenfektanını kullanmayın!
23 Haziran 2020 13:00

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Meksika merkezli bir şirketin ürettiği ve içerisinde metanol (metil alkol) bulunan el dezenfektanlarının kullanılmaması gerektiğini duyurdu. Yüksek miktarda metanole maruz kalmanın kalıcı körlük, felç ve baş ağrısı gibi yan etkilerinin olabileceği belirtildi.

 

 

BBC Türkçe

Fotoğraf: Reuters

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), zehirli bir kimyasal içermesi ihtimali nedeniyle Meksika merkezli Eskbiochem şirketi tarafından üretilen el dezenfektanlarının kullanılmaması tavsiyesinde bulundu. FDA, bu şirket tarafından üretilen Lavar Gel ve CleanCare No Germ marka dezenfektanlarda, ciltle temas etmesi ya da ağız yoluyla alınması halinde zehirlenmeye yol açabilecek metanol (metil alkol) bulunduğunu açıkladı.

Eskbiochem henüz FDA’nın uyarısıyla ilgili açıklama yapmadı. FDA, Eskbiochem tarafından üretilen şu dokuz marka el dezenfektanının kullanılmamasını istedi:

 

 

All-Clean Hand Sanitizer
Esk Biochem Hand Sanitizer
CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol
Lavar 70 Gel Hand Sanitizer
The Good Gel Antibacterial Gel Hand Sanitizer
CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol
CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 75% Alcohol
CleanCare NoGerm Advanced Hand Sanitizer 80% Alcohol
Saniderm Advanced Hand Sanitizer

 
KALICI KÖRLÜK, FELÇ, BAĞ AŞRISI…

 

 

Yüksek miktarda metanole maruz kalmak mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, bulanık görme, kalıcı körlük, felç, sinir sisteminde kalıcı hasar ve ölüme neden olabiliyor.

FDA, bu el dezenfektanlarını kullananların derhal sağlık kuruluşlarına başvurmasını istedi. Gıda ve İlaç Dairesi’nin Eskbiochem’den bu ürünlerini marketler ve eczanelerden toplamasını istediği belirtiliyor.

Yorumlar

Yorumlar