Mersin’de “Erkek vuruyor devlet koruyor” eylemi!

Mersin’de “Erkek vuruyor devlet koruyor” eylemi!
3 Eylül 2013 16:55

Mersin Kadın Platformu üyeleri, İstanbul’da 1 Eylül Barış Günü Mitingi’ne katılmak için evinden çıkan BDP Küçükçekmece Kadın Meclisi üyesi Nazliye Sincar’ın, boşandığı eşi tarafından silahla vurulup öldürülmesini protesto etti.

 

BDP Mersin İl Başkanlığı önünde öğle saatlerinde toplanan yaklaşık 200 kadın, sloganlar atarak Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi önüne yürüdü. Burada kadınlar adına açıklama yapan BDP Mersin Kadın Meclisi üyesi Mesude Şahin, olayı kınadıklarını belirterek, “Bu olay bütün miting alanını ablukaya alan polislerin gözü önünde cereyan etmesine rağmen, zanlı Zeydan H. kaçmayı başarabilmiştir. Görevli polisler, Dünya Barış Günü’nde bile bir kadının katledilmesine göz yummuştur. Kadın cinayetlerinin önlenmesi için kadınlara yaşarken gerekli korumayı sağlamak ve hayattan koparılan kadınların katillerine, hak ettikleri caydırıcı ağır cezaları vermek gerekiyor. Daha önce ‘kadın katillerine indirim yok’ diyen Yargıtay, sözünü tutmayıp, adaletin tecelli etmesini engelledi ve kadın cinayetlerinin önünü açmıştır” dedi.

 

Şahin, devletin kadın cinayetlerine kayıtsız kaldığını öne sürdü. Şahin, “BDP Kadın Meclisi üyesi olan kadın arkadaşımız, katledilen birçok kadın gibi, eşinden tehdit aldığını ve hayati tehlikesinin olduğunu emniyet birimlerine ve savcılığa bildirmesine rağmen, gerekli önlemler alınmadığı için katledilmiştir. Her gün kadına karşı bir kırım yürütülüyor. Tecavüzler, tacizler ve cinayetler tüm vahşetiyle gözler önünde. Fakat her gün büyüyen öfkemiz ve mücadelemizle, kadına yönelik yürütülen tüm kirli politikaları boşa çıkaracak, mücadelemizi büyüteceğiz. Kıyımdan geçirilen, hayatın dışına atılan her yaşamın hesabını soracağız” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kadınlar olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar