Mansur Yavaş, ‘Ankara Gürültü Eylem Planı’ için protokol imzaladı!

Mansur Yavaş, ‘Ankara Gürültü Eylem Planı’ için protokol imzaladı!
22 Ekim 2019 09:21

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi koordinasyonunda gerçekleştirilecek olan “Ankara Gürültü Eylem Planı” için protokol imzalandı.

 

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Cumali Kınacı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Selma Ayaz’ın imzaladığı protokolle daha gürültüsüz ve huzurlu bir Başkent için işbirliği yapılacak. Ankara’da yaşayan vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması ve gürültü kaynaklı sağlık sorunlarının önlenmesine yönelik hazırlanan ‘Gürültü Eylem Planı’nın şehrin tamamına uygulanabilirliği uzmanlar tarafından sahada incelenecek. Stratejik Gürültü Haritası dikkate alınarak iki yıl boyunca insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen gürültünün kontrolü ve azaltılması amacıyla karayolu, demiryolu ve endüstri kaynakları üzerinde detaylı araştırma yapılacak.

 

 

GÜRÜLTÜNÜN AZALTILMASI İÇİN TEDBİRLER ALINACAK

 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile imzaladıkları protokolle Ankara’da gürültü azaltım senaryolarını hayata geçireceklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Bu çalışmanın sonucunda Ankara’da gürültü kaynaklarının neler olduğu ve nerelerde olduğu net olarak ortaya konacak. Bundan sonra gürültünün azaltılması için hangi kurumun ne yapması gerekiyor bunlar belirlenecek. Gürültünün azaltılması için uygulanacak tedbirler net olarak tespit edilecek. Sadece gürültü kaynaklarının azaltılması değil aynı zamanda imar planlarını da etkileyecek sonuçları ortaya çıkaracak bu çalışma ayrıca gürültüyü dikkate alarak yeni imar planlarının gözden geçirilmesine ve hazırlanmasına da katkıda bulunacak önemli bir adım olacak” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar