Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin serveti Türkiye’de ortaya çıktı

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin serveti Türkiye’de ortaya çıktı
11 Ekim 2020 08:36

Muammer Kaddafi’ye ait 160 milyon euro değerindeki kaybolan servetinin izi, Fransa’da yaşayan bir Türk çiftte bulundu. Çift servetin parçası olan on binlerce euro yıpranmış banknotu kullanırken, servetin kalan önemli bir kısmının ise Türkiye’de olduğu düşünülüyor.

 

 

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’ye ait 160 milyon euro değerindeki kaybolan servetinin izi, Fransa’da yaşayan bir Türk çiftte bulundu. Söz konusu servetin parçası olan on binlerce euro yıpranmış banknotu kullanan çift hakkında soruşturma başlatıldı. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) polis kaynaklarından aktardığı habere göre servetin geri kalan önemli bir kısmının Türkiye’de olduğu düşünülüyor. Kayıp servetin hikayesi 2010 yılında Libya hükümetinin Alman Merkez Bankası’ndan bilinmeyen bir sebeple aldığı 160 milyon euro ile başlıyor. 100 ve 200 euro banknotlardan oluşan servet, Bingazi’deki bir bankada tutuluyor. Kaddafi’nin öldürülmesinin ardından başlayan iç savaşta 2017 yılında, Libya Ulusal Ordusu paraya el koydu.

“PARALARIN YÜZDE 90’ININ KAYNAĞI TÜRKLER”

Euronews Türkçe’nin aktardıklarına göre, soruşturmayı takip eden kaynaklara göre servetin yarısı iyi muhafaza edilmiş ve kullanılabilir durumda. Ancak diğer yarısı uzun bir süre su altında kaldığı için zarar görmüş ve solmuş bir halde. Libya Ulusal Ordusu’nun iyi muhafaza edilmiş 80 milyon euroluk kısmı silah ve teçhizat alımında kullandığı düşünülüyor. Geri kalan 80 milyon ise daha sonra deterjanla yıkandığı için kullanılamaz hale geliyor. Bu banknotlar ilk defa 2018 yılının yazında Avrupa’da gün yüzüne çıkıyor. Fransız polisine göre tespit edilen paraların yüzde 90’ının kaynağı Türklere dayanıyor. İlk defa bu banknotları değiştirmek için bankaya giden Arap işçiler, söz konusu paraları kaçak olarak çalıştıkları Türk iş verenlerden aldıklarını ileri sürdü.

 

Yorumlar

Yorumlar