Levent Gök: Rekor düzeyde artan sosyal yardım harcamaları sorunları çözmüyor!

Levent Gök: Rekor düzeyde artan sosyal yardım harcamaları sorunları çözmüyor!
14 Şubat 2020 10:38

TBMM Başkanvekili ve CHP Ankara milletvekili Levent Gök, 2017 yılı itibariyle etkileri hissedilmeye başlanan, 2018 ve 2019 yıllarında derinleşen ekonomik krizin işsiz ve yoksul sayısını artırdığını belirtti.

 

 

Sosyal yardım harcamalarının rekor düzeyde arttığını ifade eden Gök,  toplumda yardımlarla ayakta kalan bir kesim oluştuğunu aktardı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Levent Gök şunları kaydetti:

 

2017 yılı itibariyle etkileri hissedilmeye başlanan, 2018 ve 2019 yıllarında derinleşen ekonomik kriz ülkemizde işsiz ve yoksul sayısını artırmış, sosyal yardım harcamaları rekor düzeyde artmış, toplumda yardımlarla ayakta kalan bir kesim oluşmuştur. 2015 yılında 33.7 milyar lira düzeyinde olan sosyal yardım ödenekleri için 2020 yılı bütçesinde 69.5 milyar lira ayrılmıştır. Türkiye’nin ekonomik büyüme oranları yoksul kesime yansımamış, sosyal adaletsizlik sebebiyle suç oranlarında, intihar ve kendini yakma vakalarında, uyuşturucu kullanımında artışlar gözlenmiştir. Sosyal yardım bütçelerindeki devasa artışların toplumun sorunlarını çözmediği açıktır, sözü geçen yardımların hakkaniyetle dağıtılması hususundaki sorunlar giderilmelidir. Kalıcı hale gelen ekonomik buhranın ülke zenginliklerinden bütün toplum kesimlerinin faydalanması ile aşılabileceği gerçeği görmezden gelinmemelidir.

 
Bu bilgiler ışığında:

 
1. 2002 – 2019 döneminde devlet bütçesinden sosyal yardım ödenekleri için ayrılan tutarları yıllık temelde açıklar mısınız?
2. 2002 – 2019 döneminde devletten sosyal yardım alan kişilerin sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?
3. 2002 – 2019 döneminde sosyal yardımlar için ayrılan ödeneklerin yıllık bütçelerdeki paylarını açıklar mısınız?
4. 2002 – 2019 döneminde yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan kişilerin toplam nüfusa oranlarını yıllık temelde açıklar mısınız?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar