Kurultayın tarışmalı maddesi ‘ön seçim’e ittifak ayarı!

Kurultayın tarışmalı maddesi ‘ön seçim’e ittifak ayarı!
12 Mart 2018 11:17

CHP’nin iki gün süren ve kavgaların damga vurduğu tüzük kurultayında en büyük tartışma ön seçim maddesinde çıktı. Yeni tüzükte, milletvekilli adaylarının belirlemesine ilişkin yüzde 85 ön seçim şartı korundu.

 

 

Ancak CHP’nin Siirt İl Başkanı’nın kurultay sırasında yaptığı duygusal bir konuşmanın ardından, onun verdiği önerge ile, tüzüğe bir cümle eklendi. Bu cümle ile, CHP’nin milletvekili adaylarının belirlenmesi sürecinde bir parti ile ittifak yapması halinde, hiç ön seçim yapılmamasının önü açılıyor.

 

 

Kurultaya gelen taslak tüzükte, millletvekili seçimi için yüzde 85 ön seçim getirilmesine rağmen, bunun ancak tek bir şartta, seçimlere bir yıl kala erken seçim kararı alınması halinde uygulanmaya yer alıyordu. Ancak Siirt İl Başkanı’nın önergesiyle bu şarta ek olarak “ittifak yapılmasına karar verilmesi halinde de Parti Meclisi yüzde on beş kotayla bağlı olmadan aday saptayabilir” ifadesi konuldu. Böylece, CHP’nin herhangi bir partiyle seçim ittifakına girmesi halinde, milletvekili adaylarının Parti Meclisi tarafından ön seçim şartı aranmaksızın belirlenmesinin önü açıldı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar