Kural tanımaz firma dereyi kurutacak!

Kural tanımaz firma dereyi kurutacak!
26 Şubat 2020 12:32

Rize Güneysu’da Baro Enerji isimli şirket, hukuksuz şekilde HES inşaatına başladı. DSİ, izinsiz çalışmaları tespit etti ve şirkete para cezası kesildi. Av. Kazmaz’a göre ise firma çalışmalarını hâlâ sürdürüyor

 

 

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre DSİ, Rize’nin Güneysu ilçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde yasal izin almadan Hidroelektrik Santralı’nın (HES) inşaatına başlayan şirkete para cezası kesildiğini bildirdi. Avukat Remzi Kazmaz’a göre ise şirket çalışmalarını sürdürüyor.

Baro Elektrik Üretim A.Ş., Güneysu’ya bağlı Gürgen Deresi üzerinde yasal izin almadan Hidroelektrik Santralı’nın (HES) inşaatına başladı. Bunun üzerine bölge sakinleri, hukuksuz şekilde yapımı devam eden ‘Alicik 1-2 HES Projesi’ne dair CİMER’e başvuruda bulundu. Yasal izin alınmadan inşaatın sürdürüldüğüne dikkat çeken yurttaşlar, CİMER aracılığıyla çalışmaların durdurulmasını ve şirket hakkında yasal işlem uygulanmasını talep etti.

 

 

‘ÇALIŞMALARI DURDURUN’ TALİMATI

 

 

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü’nden gönderilen yanıtta, Baro Elektrik Üretim A.Ş.’nin HES için inşaat çalışmalarına başladığının tespit edildiği belirtildi. Yanıtta, şirkete para cezası uygulandığı da aktarıldı: “Konuyla ilgili olarak Bölge Müdürlüğümüzce proje sahasında yapılan incelemelerde yer teslimi yapılmadan cebri boru imalat çalışmalarına başlandığı tespit edilmiş olup, 6200 sayılı Kanun ve Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddesi kapsamında şirkete idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca gerekli tüm yasal izinler alınıncaya kadar her türlü güvenlik önlemi alınarak sahadaki projeye ait çalışmaların ivedilikle durdurulması gerektiği şirkete bildirilmiştir.”

Yorumlar

Yorumlar