‘Kulvarda kal Merkez yoksa kovulursun!’

‘Kulvarda kal Merkez yoksa kovulursun!’
8 Temmuz 2019 09:02

Elimde telefon, ekrandaki Behzat Ç. tanıtımına bakıyordum. Ekranın üst tarafında “pop up” denilen bildirimlerden biri göründü. SÖZCÜ’nün mobil uygulamasından gelmişti.

 

 

Deniz Zeyrek/ Sözcü

 

“Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı” haberinin bildirimiydi. O anda tanıtımını izlediğim Behzat Ç.’nin ünlü repliği “seviyorum merkez” çağrıştırmış olsa gerek, içimden “kovuldunuz merkez” dedim.
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile hükümet arasında görüş ayrılığı olduğunu biliyordum ama görevden alma aşamasına geldiğini fark etmemiştim.
Anladığım kadarıyla, Çetinkaya son bir ayda yoğun bir şekilde “Enflasyon düşme eğiliminde, döviz kuru düşüşte, faizleri indirin ya da istifa edin” gibi bir taleple karşılaşmış, buna karşın ne faizi indirmiş ne istifa etmiş. Haliyle de görevden alınmış.
“GEREĞİNİ YAPMADI”

 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmara Bölgesi milletvekilleriyle buluşmasında konuyla ilgili milletvekillerinden hiçbir soru gelmediği halde sözü Çetinkaya’nın görevden alınmasına getirmiş.
Toplantıya katılanlardan öğrendiğim kadarıyla, önce Çetinkaya ile faizler konusu başta olmak üzere, ekonomi alanında farklı kulvarlarda olduklarını ifade edip, “(Faiz düşerse enflasyon da düşer) dememize rağmen gerekeni yapmadı, biz de gerekeni yaptık” mealinde konuşmuş.
Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, 2001’deki ekonomik krizden sonra ekonomide yapılmış en önemli reformdu. Finans çevrelerinin, uluslararası piyasaların ve yabancı yatırımcıların en çok önem verdiği reformların başında geliyordu.
Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı ve Murat Çetinkaya aslında hep Erdoğan tarafından “aynı kulvarda” oldukları için seçilmişlerdi. Ancak ekonominin kuralları, rakamlar, istatistikler bu başkanlar ile Erdoğan hükümetlerinin kulvarlarını ayırmıştı hep.
Çetinkaya’nın yerine gelen Murat Uysal mevcut verilere rağmen faizleri düşürür mü bilinmez ama Merkez Bankası’nın bağımsızlığını korumak ile hükümet ile aynı kulvarda kalmak arasında büyük bir çelişki yaşayacağı kesin.
Bir gerçek de şu ki görevde uzun kalabilmesi hükümetin ekonomi kulvarında kalmasına bağlı.
Kulvarda kal Merkez.
Yoksa kovulursun!

 

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/deniz-zeyrek/kovuldunuz-merkez-5218677/

 

 

Yorumlar

Yorumlar