Kültür A.Ş’nin adrese teslim ihaleleri!

Kültür A.Ş’nin adrese teslim ihaleleri!
19 Haziran 2019 09:34

Benim yazdıklarımı ve katıldığım programları takip eden siz değerli okuyucular bilirler ki belge olmadan asla yazmam. Araştırır, soruşturur, doğrulatır öyle yazarım.

 

 

Murat AĞIREL / Yeniçağ

 

 

Hakkımda konuşan, hedef gösteren kötü komedyenleri bırakıp biz işimize bakalım. Bugün sizlere aktaracağım yeni bilgiler ve belgeler var.

 

İhale Numarası 2018/562797. İhale konusu ”İstanbul Geneli Muhtelif Org. ile Tanıtım Duyuru Çalışmaları ve Baskılı İşlerin Hizmet Alım İşi”.. İhale tutarı 181 Milyon TL. İhaleyi düzenleyen kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü, İhaleyi alan kurum ise Belediyenin iştiraki İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş.

Ne var bunda diyebilirsiniz…

Anlatayım.

İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş ihaleyi aldıktan sonra işi kendisi yapmıyor. İşi alt taşeron firmalara veriyor. Peki, bu ihaleyi dağıttığı firmalar kim?..

AKP’nin miting organizasyonlarını yapması ile tanınan Fikret Karadeniz’in sahibi olduğu YRD İstanbul Reklamcılık, Serdar Haydanlı’nın sahibi olduğu DörtbuçukG Ajans, Fatih Işık’ın sahibi olduğu RTS Prodüksiyon, defalarca yazdığım Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatipten arkadaşı olan ve Kartal Eğitim Vakfı Derneğinin Yönetiminde görev alan M. Raif İnan’ın sahibi olduğu PlanB Organizasyon, Emin Akkaya ‘nın sahibi olduğu Görsel C Ajans..

Tabii ki her iş insanı, sahibi olduğu  firması ile ihaleye girer ve işi alıp yapabilir. Buna sözüm yok. Ancak benim sizlere aktarmak istediğim durum farklı. Anlatmak istediğim Kültür A.Ş.’nin adrese teslim ihaleleri ve bu beş firmaya tanınan ayrıcalıklar.

Nasıl mı?

İhaleler 4734 sayılı ihale kanunun belirlediği usullere göre yapılır. Bazı durumlarda ise istisna maddeleri uygulanır. Kültür A.Ş. ihalelerini 4734/3-g maddesine göre veriyor. Bu ihale usulünde belirli bir parasal eşik değerler sınır vardır. Bu sınır 10 Milyon 300 Bin TL’dir. Bu eşik değer sınırı aşılamaz. Kültür A.Ş. ona da çözüm bulmuş. Şayet yapacağı ihale belirlenen parasal eşik değer miktarını aşıyor ise ihaleyi farklı isimlere ve parçalara bölüyor.

Hemen örnek verelim ..

İhaleyi alan firma  YRD İstanbul Reklamcılık, İhale numarası 2019/4931 ihale tutarı 9 milyon 116 Bin TL ve 2019/4936 İhale tutarı  9 Milyon 066 Bin TL. Bu iki ihalenin yapıldığı tarih 07.01.2019, ilk ihalenin yapıldığı saat 10:00, diğer ihale ise 10:30’da yapılmış. İhale aslında tek ancak toplam tutar 3-g usulünde belirtilen rakamları aştığı için ihale ikiye bölünmüş durumda.

Başka bir örnek daha verelim.

İhaleyi alan firma  PlanB Organizasyon, İhale numarası 2019/6574 ihale tutarı 8 milyon 920 Bin TL ve 2019/6435 İhale tutarı  7 Milyon 920 Bin TL. Bu iki ihalenin yapıldığı tarih 08.01.2019, il ihalenin yapıldığı saat 11:00, diğeri ise 15:00’de.

Peki bu beş firma Kültür A.Ş.’den alt taşeron işleri hariç ihale yolu ile sadece 2019 yılı içerisinde 4734/3-g usulü ile ne kadarlık ihale almış dersiniz ?

Görsel C, aldığı ihale sayısı 5 ve tutarı 52 Milyon TL,

YRD İstanbul Reklamcılık, almış olduğu ihale sayısı 2 ve tutarı 18 Milyon TL,

DörtbuçukG Ajans, almış olduğu ihale sayısı 5 ve tutarı 39 Milyon TL,

RTS-Fatih Işık, almış olduğu ihale sayısı 6 ve tutarı 50 Milyon TL,

PlanB Organizasyon, almış olduğu ihale sayısı 10 ve tutarı 78 Milyon TL,

Bu beş firmanın sadece 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde küsuratlar da dahil aldıkları ihaleler toplamı 239 Milyon TL!

239 Milyon TL sadece 4734/3-g usülü ile aldıkları rakam. Peki 2019 yılı ilk altı ayında aldıkları tüm ihaleler toplamı ne kadar dersiniz?

329 Milyon TL!

Rakamları görüyorsunuz değil mi? Bizler bu rakamları bırakın hayatımızda görmeyi yedi sülalemiz bir araya gelsek hayal edemeyiz. Ancak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi iştiraki olan Kültür A.Ş açlık sınırında yaşayan, işsizlikle boğuşan milyonlarca kişinin olduğu bu kentte ihaleleri nasıl adrese teslim yapıyor görüyorsunuz.

Değerli okuyucular, bu verdiğim ihale numaralarını Kamu İhale Kurumunun EKAP uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Kontrol ederken dikkat edeceğiniz sadece ”İstisna” seçeneğini işaretleyip arama yapmanız. Diğer tüm ihale numaralarını kare kod uygulamasına yükledim. Akıllı telefonlardan bu kod sayesinde tüm listeyi görebilirsiniz.

Yazımı Tevfik Fikret’in şu dizeleri ile bitirmek istiyorum;

Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını,

Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini,

Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini.

Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!..

 

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kultur-a-snin-adrese-teslim-ihaleleri-52315yy.htm

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar