KPSS sorularını çalarak nereye kaç kişi sızdı?

KPSS sorularını çalarak nereye kaç kişi sızdı?
15 Haziran 2017 11:35

FETÖ’ye ait Kaynak Holding’e yönelik soruşturmalarda her gün yeni bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun’un koordinesinde ve Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Önelge’nin yürüttüğü soruşturmada FETÖ’nün devlet kurumlarına nasıl sızdığına ilişkin belgeler ortaya çıkıyor.

 

 

KAMUYA KAYNAK OLDULAR

 
Akşam’dan Levent Albayrak’ın haberine göre, devlet içine sızan ve kritik noktalara getirdiği adamları vasıtasıyla atamalar yapan FETÖ’nün finans kaynaklarından Kaynak Holding, aynı zamanda kendi çalışanlarından “yeterli referansı alanların” KPSS sınavlarında verilen kopyalarla kamuya geçmeleri sağlanmış. Bu kişiler, çeşitli bakanlıklar bünyesinde kritik dairelere atanarak örgütün devlet içindeki varlığı daha da artırılmaya çalışılmış.

 

 

SORULARI ÇALARAK GİRDİLER

 

 

Cumhuriyet Savcılığı Kaynak Holding’in son 10 yıllık SGK kayıtlarını mercek altına aldı. Elde edilen on binlerce SGK kaydını tek tek incelen savcılık, çalınan sorularla KPSS üzerinden 4 bin 978 kişinin kamu kurum ve kuruluşlarına girdiğini tespit ettiği listeye ulaşıldı.

 

 

İşte araştırma sonucunda FETÖ’nün sızdığı tespit edilen kurumlar:

 

 

– İçişleri Bakanlığı: 673
Türk Silahlı Kuvvetleri: 602

– Başbakanlık: 554

– Adalet Bakanlığı: 513

– Cumhurbaşkanlığı: 395

– Sağlık Bakanlığı: 314

– Milli Eğitim Bakanlığı:179

– Maliye Bakanlığı:122

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: 77

– Ulaştırma Bakanlığı: 52

– Orman ve Su İşleri Bakanlığı: 41

– Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: 38

– Gümrük Bakanlığı: 33

– Enerji Bakanlığı:24

– Gençlik ve Spor Bakanlığı: 17

– Dışişleri Bakanlığı :16

– Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: 8

– Bilim ve Sanayi Bakanlığı: 8

– Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: 7

– Ekonomi Bakanlığı: 2

 

 

PENSİLVANYA’YA KORUMA POLİSİ

 

 

Erzurum’da Ömer Fil adına düzenlenen sahte kimlikle Gaybubet evinde saklanırken geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen operasyonla yakalanan ve ardından tutuklanan emniyetin “Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz İmam Yardımcısı”, “Cemil” ve “Cüneyt” kod adlarını kullandığı öğrenilen Celal Aydıner, pişmanlık duyduğunu belirterek soruşturmayı yürüten savcılığa FETÖ hakkında itiraflarda bulundu. Aydıner, “Örgüt içerisindeki rütbeli olmayanlardan ve çok güvenilir polislerin Gülen’e korumalık yapmak üzere Pensilvanya’ya gönderilirdi” şeklinde ifade verdi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar