Koronavirüs testlerinin verildiği şirketin yöneticisi: Menzil’i sevmek suç mu?

Koronavirüs testlerinin verildiği şirketin yöneticisi: Menzil’i sevmek suç mu?
2 Aralık 2020 10:25

Son ihale ile 1 Ocak ile 30 Haziran arasında İstanbul’daki yedi büyük kamu hastanesinde yapılacak koronavirüs testleri iki şirkete verildi. Bu şirketlerden birinin Sağlık Bakanlığında etkin olan Menzil Tarikatı’na yakınlığı dikkat çekmişti.

 

Fotoğraf: REUTERS/Thomas Peter
Sağlık Bakanlığı İstanbul’da bulunan yedi büyük devlet hastanesinde altı ay boyunca koronavirüs testi (PCR) yapılması için iki şirketle anlaştı. Bu şirketlerden biri, Menzil Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketi.

Techno Health Laboratuar Şirketi isimli şirketin yöneticisi Mehmet Rüştü Kaya, ihaleye ilişkin BirGün’den İsmail Arı’ya konuştu. “Menzil Cemaati’nden misiniz?” sorusuna yanıt vermeyen Kaya, “Ferhat Danışman da şirketimizin ortağıdır. Ferhat Bey Emsey Hastanesi’nde çalışıyor olabilir, Menzil’i seviyor olabilir, Menzil’e gidiyor olabilir. Ne var yani bunda? Menzil’e gitmek, Menzil’i sevmek suç mu?” ifadesini kullandı.

 

 

Kaya testlerden ise şöyle bahsetti: “Biz test başına 29 TL gibi bir teklif verdik. Altı boyunca yedi hastanede toplam 5 milyon adet Covid-19 testi yapacağız ve test başına yaklaşık 29 TL gibi bir ücret alacağız. Yedi hastanede toplam 149 personel çalıştıracağız. 50 Adet PCR test kabini ve cihazı kuracağız. Cihazlarımızı da hastane içerisinde bize verilen alanlara kuracağız ve beş saatte sonuç vereceğiz. Yani laboratuvarı komple biz çalıştıracağız sadece sürüntü alma işlemi tıbbi bir operasyon olduğu için sürüntüyü Sağlık Bakanlığı personeli alacak”

 

 

“Başka kentlerde de buna benzer ihaleler aldınız mı?” sorusuna Kaya, “Daha önce İzmir’de de buna benzer bir ihale olmuş ve test başına 124 TL gibi fiyatlar verilmişti. İstanbul’da da böyle bir ihale olunca açıkçası katılmak istedim. İzmir’de 124 TL fiyatı görünce ‘Bu çok pahalı” dedim ve bunun üzerine çalışmak istedim. Hatta İstanbul’da ihaleye ben davet edilmemiştim ve özellikle arayarak firmamın davet edilmesini sağladım” cevabını verdi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar