Koronavirüs Gündem Araştırması: İşsizlik endişesi virüs korkusunu geride bıraktı

Koronavirüs Gündem Araştırması: İşsizlik endişesi virüs korkusunu geride bıraktı
24 Mart 2020 11:20

Koronavirüs Gündem Araştırması’na göre, iş kaybetme endişesi virüs korkusunu geçti. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yüzde 68’i ‘iş kaybetme’ ile ilgili endişe taşıyor. Araştırmanın sonuçları, insanların koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyinde yüzde 9’luk artış olduğunu gösterdi.

 

 

 

StratejiCo. ve ERA Araştırma işbirliğinde hazırlanan ve ‘Koronavirüs Gündem Araştırması’ için 19-21 Mart arasında 12 ilde 18 yaş üstü 406 kişiyle bire bir görüşüldü.

Dünya gazetesinin haberine göre, araştırmada en ilgi çekici veri, kendisi ya da aileden birinin işini kaybetmesine yönelik endişenin virüse karşı duyulan genel endişe oranını geçmesi oldu.

Yani insanlar yaşamını kaybetmekten değil, işini kaybetmekten daha çok korkuyor. Önümüzdeki aylarda kendi işini ya da aileden birinin işini kaybetmesi konusunda endişe duyanların oranı yüzde 68 olarak gerçekleşti.

 

 

Bir önceki haftaya göre değişim nasıl?

 
Halkın koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarını anlamayı hedefleyen araştırma, bir önceki haftaya göre yaşanan değişimleri de ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçları, insanların koronavirüs hakkındaki bilgi düzeyinde yüzde 9’luk bir artış olduğunu gösteriyor.

12-14 Mart’ta yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 65’i hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu söylerken 19-21 Mart döneminde bu oran yüzde 79’a çıktı.

Yeni araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer ilginç veri, katılımcıların endişe düzeyi konusunda yaşandı. Buna göre, koronavirüs salgınından dolay endişeli olanların oranı yüzde 37’den yüzde 63’e yükseldi.

 

Sağlık Bakanı’na güvende yüzde 13’lük artış var

 
Koronavirüs hakkında bilgi kaynaklarına yönelik sorulara verilen cevaplar sonucunda en güvenilir kaynak yüzde 51 ile Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı oldu. Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı’na bilgi konusundaki güven önceki haftaya göre yüzde 13 artış kaydetti.

 

https://www.dunya.com/ekonomi/issizlik-endisesi-virus-korkusunu-geride-birakti-haberi-465714

 

 

Fotoğraf:  REUTERS / Kemal Aslan

Yorumlar

Yorumlar