Kızılay’dan ‘Siz teklifi sunun biz istediğimize veririz’ ihalesi!

Kızılay’dan ‘Siz teklifi sunun biz istediğimize veririz’ ihalesi!
6 Şubat 2020 12:28

Ensar Vakfı’na yapılan bağışa aracı olduğu için eleştirilen Kızılay bir süredir yöneticilerinin aldığı yüksek maaşlar ve kullandığı binaların kiraları nedeniyle gündemde.

 

 

 

Şimdiye kadar birçok gayrimenkul bağışı da alarak emlak portföyünü genişleten Kızılay, bu gayrimenkulleri ihale yoluyla kiraya veriyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Kamu kurumu olmadığı için Kamu İhale Kanunu’na tabi olmayan Kızılay’ın ihalelerde ileri sürdüğü bazı şartlar ise dikkat çekici.

Onlardan biri Kızılay’ın Kadıköy’de kiraya vereceği bir binanın ihalesinde bulunuyor.

Sabah gazetesinde yayımlanan ihale ilanında Acıbadem Caddesi’ndeki 792 metrekarelik binanın kiraya verileceği bildiriliyor.

 

 

“En yüksek teklifi kabul etmek zorunda değiliz”

 

 

İhaleye gireceklerden 52 bin 200 lira geçici teminat isteyen Kızılay muhammen kira bedelini aylık 43 bin 500 TL olarak belirledi.

İhaleye girmek isteyenler dosyaya konulacak bir teklif mektubu imzalamak zorunda.

İsteklinin dolduracağı teklif mektubunda imzalaması ve kabul etmesi gereken bazı şartlar var. Kızılay’ın şartlardan biri ise şu: “En yüksek bedelli teklifi ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değiliz.”

Kamu İhale Kanunu’na tabi değil

Kızılay’ın bu ihalesine giren ve geçici teminat bedelini yatırıp Kızılay açısından en avantajlı teklifi veren birinin ihaleyi alma garantisi yok.

Kızılay’ın kamusal bir kimliği olsa da dernek statüsünde olduğu için bu tip durumlara yaptırım uygulanamıyor.

Başka herhangi bir kamu ihalesine girmek isteyenler, ihale için gerekli şartları taşıyorlarsa ihaleyi yapan kurum açısından en avantajlı teklifi sunarlarsa ihaleyi alabiliyorlar.

İhale konusu bina bir ilan sitesinde de yer alıyor. Söz konusu adreste, 2 dükkanı olan binanın 6 kattan oluştuğu ve her katta 5+ dairenin bulunduğu yazılı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar