Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin yeni bir siyasi anlayışa ihtiyacı var

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin yeni bir siyasi anlayışa ihtiyacı var
15 Mart 2019 12:32

Yerel seçim çalışmaları kapsamında yurt gezilerine devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü durağı Yalova. Kılıçdaroğlu, STK temsilcileri, meslek odaları, iş insanları ve muhtarlarla bir araya geldi.

 

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

 

 

Bugün güne Yeni Zelanda’dan gelen acı haberle uyandık. Lanetliyoruz. Batılı dostlarımıza da sesleniyorum. İnanç üzerinden siyaset yapmanın ne kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağını Yeni Zelanda’da bir kez daha gördük.

Yüzyıl Savaşları var, inanç yüzünden yüz yıl insanlar birbirini öldürdü. Siyaset kurumu inanç dünyasına müdahale etmemeli. Dini siyasete alet etmemeli ve bunu yasalarla korumalı.

Kimlik üzerinden siyaset yapmanın acı sonuçlarını da Hitler gösterdi.

Türkiye’nin radikal bir dönüşüme yeni bir siyasi anlayışa ihtiyacı var. Mustafa Kemal kendisi savaş meydanlarından gelmiştir. Her cephede çarpışmıştır. Çanakkale’de o vardır. Savaşın acımasız yüzünü görmüştür. O nedenle demiştir zorunlu olmadıkça savaş cinayettir. Neden İslam dünyasında kan akıyor?

En temel sorundur işsizlik. Sonuçta hepsi gelip insana dayanıyor. İşsizlik ne demektir? Bütün kötülüklerin anası işsizliktir. Bir babanın okula giden çocuğuna harçlık verememesi ne demektir?

Bütün dünya bütün ülkeler önce programlarının başına istihdamı koyarlar. Sosyal devlet olarak gerekeni yapıyormuyum? Herkesin işi aşı varsa o ülkede huzur var demektir.

İşsizlik rakamları açıklandı. Resmi rakamlar yüzde 13.5 a çıktı. Felaket bir şey. 2002 krizinde böyle bir tablo yoktu. İşsiz sayımız 7.5 milyona dayandı. Büyük bir kısmı üniversite mezunu.

Bir ülkede işsizlik varsa yönetimde başarısızlık var demektir.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar