Kılıçdaroğlu: ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen adamın ayağına gidiyor

Kılıçdaroğlu: ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen adamın ayağına gidiyor
27 Ağustos 2020 11:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe’nin mezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Çiğiltepe Mezarı ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe’nin Ankara Devlet Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti. Ziyaret sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Devleti yöneten erkan ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen adamın ayağına gidiyor. Ya tarihi bilmiyorlar, ya da ülkeye ihanet etmeyi bir tutum olarak toplumun önünde kabul ediyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

 

Reşat Bey’i andık. Aslında Anadolu toprağını her karışı insan kanıyla sulanmış. Biz Milli Kurtuluş Savaşı’nı çok zor şartlar altında verdik. İnsanlar yaşamlarını bu ülke için, çocukları için seve seve feda ettiler. Miralay Reşat, Çiğiltepe’yi almak için görevlendirilmişti. Gazi Mustafa Kemal’in talimatı vardı.

 

“Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda verildiğini biliyorlar mı?”

 

 

“Çiğiltepe’yi kuşattı, Mustafa Kemal Telefon ettiğinde yarım saat sonra alacağız demişti. Yarım saat sonra Mustafa Kemal tekrar aradığında ise Çiğiltepe alınamamıştı ve Miralay Reşat yaşamına son verdi. 45 dakika sonra ise Çiğiltepe alınmış düşmandan temizlenmişti. Bu gerçekleri acaba devleti yönetenler biliyorlar mı? Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlarda verildiğini biliyorlar mı?Ayağında çarığıyla, kucağında çocuğuyla, omzunda topuyla cepheye silah taşıyan anneleri biliyorlar mı acaba? Bunu şunun için söylüyorum. Devleti yöneten erkan ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen adamın ayağına gidiyor. Ya tarihi bilmiyorlar, ya da ülkeye ihanet etmeyi bir tutum olarak toplumun önüne kabul ediyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz.

Cumhuriyet kolay kurulmadı. Her karışında acı var, göz yaşı var, Mehmetçiğin kanı var. Nasıl olur da bu gerçekler görülmez? Bu nedenle biz Miralay Reşad’ı, komutanımızı bugün sevgiyle, saygıyla andık. Ruhu şad olsun diyoruz.

 

30 Ağustos yasakları

 

Bu konuda çok şey söylendi. 30 Ağustos, yani Lozan’a başı dik gitmenin en önemli adımıdır. Düşmanın Anadolu topraklarından kovulmasıdır, ağır bedellerin ödenmesidir.Bu tarih için bırakın pandemiyi, bu tarih için bugün milyonlarca insan hayatını vermeye hazırdır. Türkiye’yi bilmeyen, tarihini bilmeyen, Kurtuluş Savaşı’nın hangi koşullarda yapıldığını bilmeyen bir ekiple karşı karşıyayız. Bir tabloyla karşı karşıyayız, bu hepimizi üzüyor.Umarım onlar Miralay Reşat’ı da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de de, Kazım Karabekir’i de Rauf Orbay’ı da oturur yeniden okurlar.

 

Yorumlar

Yorumlar