Kılıçdaroğlu anahtar liste mi maymuncuk liste mi yayınlayacak?

Kılıçdaroğlu anahtar liste mi maymuncuk liste mi yayınlayacak?
21 Temmuz 2020 12:33

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı hafta sonu Ankara’da yapılacak. İlk gün genel başkan, ikinci gün ise Parti Meclisi üyeleri seçilecek.  Aytuğ Atıcı’dan sonra İlhan Cihaner’in de Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkacağı CHP kulislerinde konuşuluyor. Parti Meclisi yarışında ise muhalif grupların Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanacak anahtar/maymuncuk listeyi delebilmek için Muharrem İnce ile İlhan Cihaner destekçileriyle görüştüğü iddia ediliyor.

 

 

Kurultayda asıl yarışın Parti Meclisi listelerinde yaşanması bekleniyor.

 

 

Sözcü’den Zenyep Gürcanlı’nın haberine göre CHP Kurultayı’nda PM seçimleri çarşaf listeyle yapılacak. CHP tüzüğünde yapılan son değişiklikle, PM adayı olmak isteyenlerin en az 10 delegenin imzasını alması gerekiyor. Yeni koyulan bu kurala rağmen yine PM’yi oluşturan 52 kişi ile 8 kişilik Bilim Kurulu için yüzlerce aday çıkması bekleniyor. CHP’nin çarşaf listeyle yaptığı PM seçimlerinde bugüne kadar aday sayısı hiç 500’ün altına düşmedi.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NUN ANAHTAR LİSTESİ NASIL OLACAK?

 

 

Çarşaf liste üzerinden yapılan seçimlerde bugüne kadar hem genel başkan, hem de muhalifler seçim günü PM sayısı kadar anahtar listeler yayınladılar. Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 52 kişilik PM listesi için bugüne kadar hep 104 kişilik geniş bir anahtar liste yayınlayıp, delegeye bu liste içinden seçme şansı tanımıştı.

Hafta sonu yapılacak kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nun yine 104 kişilik geniş anahtar liste mi, yoksa 52 kişilik ve delege tarafından maymuncuk olarak nitelendirilen liste mi yayınlayacağı ise bilinmiyor.

 

 

MUHALİFLERİN LİSTEYİ DELME STRATEJİSİ

 

 

CHP’deki farklı muhalif grupların ise Kılıçdaroğlu tarafından hazırlanacak anahtar/maymuncuk listeyi delebilmek ve PM’ye kendi adaylarını sokabilmek için ortak liste arayışında oldukları, bu konuda özellikle Muharrem İnce grubu ile İlhan Cihaner’in liderliğini yaptığı “Gelecek için biz” grubu arasında temasların sürdüğü kulislere yansımış durumda.

 

 

Yorumlar

Yorumlar