Kazdağları mücadelesi anılacaktı! Eylemler bir hafta süre ile yasaklandı

Kazdağları mücadelesi anılacaktı! Eylemler bir hafta süre ile yasaklandı
28 Temmuz 2020 17:02

Çanakkale’de Kazdağları mücadelesinin yıl dönümünü anmak için birçok vatandaş bölgeye doğru harekete geçti. Beklenmedik bir kararla valilik tarafından yıl dönümü anmalarına saatler kala eylem ve gösteri yasakları ilan edildi. Merkez ilçesinin kordon bölgesinde eylem hazırlığında olan çevreciler polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Eylemlere destek olmak için İstanbul’dan gelen çevrecilerin şehre girişlerine izin verilmedi. Çok sayıda eylemcinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

 

Sözcü’den Mehmet Andaç’ın haberine göre Çanakkale Valiliği’nin corona virüsü tedbirleri kapsamında il genelinde bir hafta süre ile 31 temmuz 00.00’a kadar eylem, gösteri ve yürüyüşlerin yasakladığı öğrenildi.

Valiliğin açıklamasında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 19. Maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi hükümleri gereğince; Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere Çanakkale il sınırları içerisinde (İl Merkezi, İlçeler, Polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 25/07/2020 tarihi saat 00:01 ‘den 31/07/2020 tarihi saat 23:59’a kadar yedi (7) gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda Miting, Açık Yer Toplantıları, Gösteri Yürüyüşleri, Protesto Eylemi, Basın Açıklamaları, Stant Kurma, Bildiri Dağıtımı, Toplu Karşılama ve uğurlama etkinlikleri vb. türdeki her türlü eylem ve etkinlikler yasaklanmıştır” denildi.

 

 

KAZDAĞLARI MÜCADELESİ ANILACAKTI

 

 

Türkiye’nin oksijen depolarından Kazdağları’ndaki altın madeni çalışmalarında katledilen on binlerce ağaç için kurulan Su ve Vicdan Nöbeti Komitesi ve çevre örgütleri, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla başlatılan mücadeleyi yıl dönümünde düzenleyeceği basın açıklamasıyla anacağını duyurmuştu. SÖZCÜ’ye konuşan çevre örgütleri temsilcileri, kararın kendilerine telefon ile bildirildiğini söyledi.

 

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

 

 

Çevreciler Çanakkale’nin Merkez ilçesindeki kordon bölgesinde bir araya geldi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede polisler ile çevreciler arasında yaşanan sözlü diyalog kısa süre sonra büyüdü. Gruba yapılan müdahale sonucu büyük arbede yaşanırken çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

İSTANBUL’DAN GELEN ÇEVRECİLERE DE MÜDAHALE EDİLDİ

 

Eylemlere destek olmak için Çanakkale’ye İstanbul’dan gelen çevreciler ise Çanakkale Valiliği’nin il genelinde aldığı eylem, gösteri ve yürüyüşleri yasaklama kararı sonrası Eceabat’ta durduruldu.

Olaya eylemciler tepki gösterirken otobüslerle şehre girişlere izin verilmeyeceği belirtildi. Bunun üzerine çevreciler Çanakkale’ye yürümeye başladı.

Kazdağları İstanbul Dayanışması isimli sivil toplum örgütü yürüyüşe geçtiği sırada jandarmayla karşı karşıya geldi. Bir çevreci gözaltına alınırken işkence iddiasında bulunması üzerine çevrecilerle jandarma arasında arbede çıktı. Arbede görüntüleri kameralara yansıdı.

Yorumlar

Yorumlar