Karne kuyruğu gibi!

Karne kuyruğu gibi!
12 Şubat 2019 10:46

Kötü yönetimle sebzeyi ateş pahasına çıkaran AKP, kuyruğa mahkûm ettiği yurttaşı utandırdı

 

 

Gamze Bal – Mustafa Çakır / Cumhuriyet

 

Tanzim satışı uzun kuyruklara sebep oldu. 2 saat bekleyenler ‘Düştüğümüz hale bak’ dedi. Uygun fiyatların seçimden sonra devam edip etmeyeceğini merak eden yurttaşlar, “Seçimden sonra yine pahalı gıdaya mecbur bırakılacağız” diyor.

 

 

İstanbul ve Ankara’da belediyelerin tanzimli sebze satışı dün itibarıyla başladı ancak yurttaşın aklında “seçimden sonra da bu fiyatları bulabilecek miyiz” sorusu var. İstanbul’da 34 ilçede 50 noktada, Ankara’da ise ilk etapta 15 noktada başlayan tanzim satışlarında yalnızca 7 sebze satılıyor. Biberin kilosu 6 lira, patlıcan 4.5, ıspanak ve salatalık 4, domates 3, patates ve soğanın kilosu da 2 liradan satılmaya başlandı. Ancak kış aylarının en çok aranan sebzelerinden pırasa, karnabalar, lahana ve kereviz gibi ürünlerin yanı sıra maydonoz, roka, marul, yeşil soğan, dereotu gibi yeşillikler de tanzimde yer almadı.

 

İndirim sürmeli

 

Çeşidi yetersiz bulsa da fiyatları uygun bulup uzun kuyruklar oluşturan vatandaşın en büyük endişelerinden biri tanzim fiyatlarının “göz boyaması” olduğu ve seçimlerden sonra sona ermesi. Pahalılıktan dolayı eşinin iki haftadır pazar alışverişine çıkamadığını, marketten adet ile sebze meyve aldığını aktaran bir yurttaş, “Kuru soğanı 2 liradan satıyorlar ama geçen sene bu dönemde bir liraydı. Patates de öyle. Yani tanzimli satış bile geçen seneye göre pahalı. Tamam, bu yıl piyasa böyle. Bu yüzden tanzimi başlattılar ama daha sonra ne olacak? İsteğimiz, bu uygun fiyatların seçimlerden sonra da devam etmesi” dedi.

 

Ankara’da 3 kilo

 

 

Ankara’da Sıhhıye, İstanbul’da Avcılar, Eminönü ve Mecidiyeköy’de gezdiğimiz tanzim satış noktalarında göze çarpanlardan biri de, uzun gıda kuyruklarının geri dönmesi oldu. İstanbul’da 5, Ankara’da 3 kiloyla sınırlandırılan sebzeler için yurttaş en az bir saat beklemek zorunda kaldı. Kasa da tek olduğu için kuyruk uzadı. Yurttaşlar ile görevliler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Ankara’da sıra bekleyen bir yurttaş, “Düştüğümüz hale bakın. Utanarak geldim. İşimden izin aldım, saatlerdir bekliyorum. Kovulabilirim” dedi. Başka bir yurttaş ise yaklaşık 2 saattir sırada beklediğine dikkat çekerek tepki gösterdi. İstanbul Eminönü’nde konuştuğumuz bir yurttaş ise “Hayırlı olsun! Yeni bir kuyruğumuz çıktı: Sebze kuyruğu. Türkiye’nin ayıbı olarak görüyorum” dedi. Mısır Çarşısı’nda çalıştığını, patronunun işçilerin öğlen yemeği için tanzim noktasına yönlendirdiğini anlatan başka bir yurttaş ise, “Son dönemde kuru soğana bile muhtaç hale geldik. Tanzimin kalıcı bir çözüm getireceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

 

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1243037/Karne_kuyrugu_gibi.html

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar