İstanbullular dikkat! Meteoroloji’den uyarı

İstanbullular dikkat! Meteoroloji’den uyarı
21 Eylül 2017 15:30

İstanbul’da yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

 

 

 

 

Meteorolji Genel Müdürlüğü, yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden sonra İstanbul Avrupa yakası ile boğaz çevresinde, akşam saatlerinde sonra il genelinde yerel olarak görülmesi beklenen gök gürültülü sağanak yağışların, yarın sabah saatlerinde Anadolu Yakası başta olmak üzere etkisini arttırmasının beklendiğini açıkladı. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması ve metrekareye 10-40 kg arası yağış düşmesi beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

 

İSTANBUL’DA YAĞMUR BAŞLADI

 

İstanbul’da beklenen yağmur öğle saatlerinden itibaren etkili olmaya başladı. Yağmura hazırlıksız yakalananlar duraklara sığındı. Yağmura Çağlayan’daki İstanbul Aadalet Sarayı önünde yakalanan bir kadın avukat eteklerinden tuttuğu cübbesini başına siper yaparak korunmaya çalıştı. Taksim’de de yağmura hazırlıksız yakalananlar ıslanmaktan kurtulamadı.

 

AKOM’DAN UYARI

 

Öte yandan Meteoroloji’nin uyarısının ardından AKOM da uyarıda bulundu.

 

AKOM’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporuna göre; İstanbul başta olmak üzere, yurdumuzun kuzey ve batı kesimleri akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına girecek.

 

Öğleden sonra İstanbul Avrupa yakası ile boğaz çevresinde, akşam saatlerinde sonra il genelinde yerel olarak gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışın Cuma sabah saatlerinde Anadolu Yakası başta olmak üzere etkisini arttırması bekleniyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması ve metrekareye 10 ile 40 kg arası yağış düşeceği tahmin ediliyor. Sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgâr, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, İtfaiye, İSKİ ve diğer birimler alarma geçti. İlçe Belediye Başkanlıkları hava tahmin raporları doğrultusunda AKOM tarafından bilgilendirildi ve uyarıldı”

 

 

Kaynak: Sinan BİLGİLİ- Gülseli KENARLI – Güven USTA – İhsan YALÇIN – İbrahim AKTÜRK -Zeki GÜNAL – Hasan YILDIRIM – Özgür EREN –  İSTANBUL DHA

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar