İstanbul’da ‘kaçak kuş’ operasyonu

İstanbul’da ‘kaçak kuş’ operasyonu
28 Kasım 2018 17:01

İstanbul’da yurt dışından kaçak getirilen kuşlara yönelik çalışma yapan polis, bir depoda yabancı hayvanların ticaretiyle ilgili uluslararası anlaşmalara aykırı tutulan 3 bin 100 kuş yakalandı. Aralarında nesli tükenme tehlikesinde olan 89 papağan ve bülbül ise el konularak Darıca Hayvanat Bahçesine götürüldü.

 

 

 

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Sultanbeyli’deki bir depoda, yurt dışından kaçak olarak getirilen çok sayıda kuş bulunduğu bilgisi üzerine harekete geçen polis, adrese baskın düzenledi.

 
ÖZEL TÜRLERİN BULUNDUĞU 3 BİN 100 KUŞ

 

Depodaki kafeslerde tutulan kuşların, uluslararası hayvan ticaretini düzenleyen CİTES sözleşmesine aykırı olarak tutulduğu belirlendi. Aralarında özel türlerin de bulunduğu 3 bin 100 kuş 1 hafta süreyle karantinaya alındı. Daha sonra yapılan incelemelerde, 3 Hint Bülbülü, 9 Senegal Papağanı, 4 Amazon Papağanı, 7 Myiopsitta Monachus Papağanı’nın da bulunduğu 89 papağana el koydu.

 

PAPAĞANLAR DARICA HAYVANAT BAHÇESİ’NDE

 

Ek konulan papağanlar, adli ve idari işlemlerin tamamlanmasına kadar Darıca Hayvanat Bahçesi’ne teslim edildiği öğrenildi. Kuşların tutulduğu iş yeri sahibi H.T.Ş. ve S.G. hakkında 5607 sayılı “Kaçakçılık Kanununa Muhalefet” suçundan işlem yapıldı. Soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

 

Kaynak: Habip Atam/Sözcü

İstanbul’da ‘kaçak kuş’ operasyonu

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar