İstanbul, Çeşme derken bir ‘kanal’ projesi daha!

İstanbul, Çeşme derken bir ‘kanal’ projesi daha!
2 Şubat 2020 12:43

Kanal İstanbul ve Kanal Çeşme tartışmaları ülke gündeminde tartışmalara yol açarken, ‘Kanal Ankara’ projesi için adım atıldı. Mahkeme kararına rağmen, İmrahor Çayı beton bir kanal içine alınıyor ve etrafında yapılaşmaya izin veriliyor.

 

 

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre Kanal İstanbul ve Kanal Çeşme tartışmalarının ardından Kanal Ankara projesi için adım atıldı. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yapılan plana göre, İmrahor Çayı beton bir kanal içine alınıyor ve etrafındaki arazilerde de yapılaşmaya izin veriliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş, “Bu proje hayata geçerse Ankara nefessiz kalır” diyerek, şunları söyledi:

 

 

SEÇİM ÖNCESİ BAKANLIĞA DEVREDİLDİ

 

* Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 2018’de İmrahor Vadisi ve çevresinde imar plan değişikliği yaptı. Biz itiraz ettik ve Ankara 2.İdare Mahkemesi plan değişikliğini durdurdu. İdarenin itirazı da reddedildi. Davalar devam ederken yerel seçim öncesi bu proje bakanlığa devredildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin büyük ölçekli projelerdeki yetkileri tırpanlandı. Şimdi projeyi TOKİ yürütüyor. Ankara’nın önemli ekolojik koridoru olan İmrahor Vadisi rant için yapılaşmaya açılmak isteniyor.

 

 

Fotoğraf: Sözcü

Yorumlar

Yorumlar