İsrail’in korkunç saldırısında ölü sayısı artıyor: İsrail tankları sınırda bekliyor

İsrail’in korkunç saldırısında ölü sayısı artıyor: İsrail tankları sınırda bekliyor
6 Mayıs 2019 08:11

Cuma günü başlayan olayların ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki sivil yerleşimi bombalamasının ardından taraflardan arka arkaya açıklamalar geliyor. Gazze Şeridi’nde ölü sayısı 17’ye çıktı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini aptığı yazılı açıklamada, “AB, İsrail’in güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğini tekrar vurguluyor” dedi. Öte yandan Reuters’ın sabah saatlerinde servis ettiği bir fotoğraf İsrail ordusunun sınırda hazırlandığını gözler önüne serdi.

 

 

 

Orta Doğu’da gerilim tırmanıyor… İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerilimde tarafların karşılıklı olarak füze atması sonrasında Gazze Şeridi’nde biri hamile 17 kişi yaşamını yitirdi. İsrail’in sivil bölgeye yaptığı bu korkunç saldırı sonrasında taraflar arka arkaya açıklama yaparken Avrupa Birliği’nden gelen açıklama uluslararası kamuoyunu şaşkına çevirdi.

 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı yazılı açıklamada, “Gazze’deki Filistinli militanların gelişigüzel roket atışları acilen sonlandırılmalı. AB, İsrail’in güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğini tekrar vurguluyor” ifadesini kullandı. Mogherini’nin hava saldırıları sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan Filistinlilere değinmemesi dikkati çekti.

 

İsrail resmi yayın kuruluşu tarafından verilen bilgide İsrail güvenlik kabinesi, pazar günü Gazze’ye ilişkin konuları görüşmek üzere toplandı. Kabine üyesi bakanlar görüşmede, Gazze’de ateşkesin Hamas’ın davranışına bağlı olduğunu belirtti. Ateşkes görüşmelerine katılan ve adı açıklanmayan bir İsrailli yetkilinin yaptığı açıklamada ateşkese ulaşılmasında ilerlenildiği ve bunun yakın zamanda tamamlanmasının mümkün olduğu kaydedildi. Ateşkes görüşmelerinin Mısır’ın başkenti Kahire’de yürütüldüğü aktarılırken, birkaç saat içinde ateşkes ilanının mümkün olduğu ifade edildi.

 
SINIRA TANKLARI YIĞDILAR

 

Kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada, İsrail ordusuna Gazze’nin vurulmasına devam edilmesi ve gelecek aşamaya hazırlık yapılması talimatı verildiği kaydedildi. Kabineye dayandırılan açıklamalara ilişkin Hamas Hareketi’nden henüz bir cevap gelmezken, hareketin lideri İsmail Heniyye pazar günü yaptığı açıklamada sükunete dönülmesi için İsrail’in tam bir ateşkese bağlı kalması şartını ortaya koydu.

 

Öte yandan Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğraflarda gerilimin boyutu gözler önüne serildi… Gazze sınırına çok sayıda asker ve askeri araç gönderen İsrail’in sınıra onlarca tank ve asker sevk ettiğini ortaya koydu.

 

Kaynak: Reuters

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar