İspanya’da ‘korkunç’ heykel restorasyonu!

İspanya’da ‘korkunç’ heykel restorasyonu!
30 Haziran 2018 09:20

İspanya’da bulunan tarihi Aziz George kilisesinde gerçekleştirilen restorasyon, kültür yetkililerini adeta dehşete düşürdü.

 

 

 

 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, tarihi Aziz George heykelini restore etmek için bir resim ve elişleri öğretmeni tutan kiliseden paylaşılan fotoğraflarda heykelin pembe yüzü ve parlak zırhı dikkat çekiyor.

 

Kültür yetkilileri kilisenin bu girişimini “korkunç” olarak niteliyor.

 

İspanya’nın sanat koruma kurulu yaptığı yazılı açıklamada “Kültür mirasımıza yönelik saldırılara daha fazla tolerans gösteremeyiz” diyor ve ekliyor:

 

“Bu restorasyonu yapan kişinin bu tür işler için gereken eğitimi almadığı bariz.”

 

İspanyol haber ajansı EFE’ye göre ülkenin kuzeyindeki Estella kentindeki kilise başlangıçta heykeli restore etmektense temizlemek istiyordu.

 

Fakat heykelin son durumunu gören yerel yetkililer, kilisenin planlarındaki değişimden haberdar edilmedikleri için öfkeli.

 

Guardian gazetesine yazan kentin belediye başkanı Koldo Leoz, “Kent konseyi de bölgesel hükümet de bu restorasyon girişiminden habersizdi” dedi.

 

Bazıları bu “restorasyonu” 2012’de bir İsa freskini restore etme girişimine benzetti.

 

Ünlü girişimde kilise cemaatinin yaşlı üyelerinden Cecilla Gimenez fırçasını eline alıp nem nedeniyle hasar gören 19. yüzyıldan kalma sanat eserini onarmaya çalışmış fakat sonuç tüm dünyanın ilgisini çekecek ölçüde kötü olmuştu.

 

Bu girişim o kadar ünlenmişti ki, Zaragoza yakınlarındaki eseri görmeye on binlerce kişi gitti ve Gimenez de sonunda kendi sanat sergisini açtı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar