İngiltere Covid-19 aşısına onay veren ve yapan ilk Batılı ülke olacak

İngiltere Covid-19 aşısına onay veren ve yapan ilk Batılı ülke olacak
2 Aralık 2020 08:47

İngiltere’nin, bir Covid-19 aşısına onay veren ilk Batılı ülke olması ve aşıların Avrupa’nın geri kalanına kıyasla haftalar önce başlaması bekleniyor.

 

 

Guardian gazetesine göre İngiltere’de ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluş İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımına birkaç gün içinde onay verebilir. İngiltere bu aşıdan 40 milyon doz sipariş vermişti ve 10 milyon dozun yıl sonuna dek hazır olması bekleniyor.

Bu arada Avrupa’daki denetleyici kuruluşun ise Aralık sonuna kadar bir karara varılamayabileceğini açıkladığı, bunun da Avrupa genelindeki aşılama programlarının 2021’den önce başlayamaması anlamına geldiği belirtiliyor.

Guardian’a göre MHRA, son aylarda, nihai verilerini 23 Kasım’da sunan Pfizer/BioNTech dahil, çeşitli aşıları son aylarda değerlendirmeye tabi tutuyordu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ise Pfizer aşısının son denemelerine ait verileri daha yeni incelemeye başladı. EMA dün Pfizer ve benzer bir aşı üreten ABD’li şirket Moderna’nın nihai verilerini aldığını duyurmuştu.

Yorumlar

Yorumlar