İngiltere, BM’yi toplantıya çağırdı

İngiltere, BM’yi toplantıya çağırdı
12 Nisan 2018 22:00

İngiltere, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün Ajan Skripal ve kızını zehirleyen maddeyle ilgili raporunu açıklamasının ardından Birleşmiş Milletler’i (BM) toplantıya çağırdı. Ayrıca İngiltere, Suriye ile ilgili olarak kimyasal silah kullanımını önlemek için müttefikleri Fransa ve ABD’yle aynı yolda yürüme kararı aldı.

 

 

 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın sinir gazıyla zehirlendiği iddiasını doğrulayan bir rapor yayınladı. İngiltere, OPCW raporunun yayınlanmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) raporun değerlendirilmesi için bir toplantı talep etti. İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, OPCW uzmanlarının İngiltere’nin analizine açık bir şekilde katıldığını belirterek, “Bu yüksek saflıkta bir sinir gazı” dedi. Pierce, gelecek hafta yapılması planlanan toplantının konseyi bilgilendirme amaçlı olduğunu ifade ederek, toplantıda herhangi bir karar alınmayacağını sözlerine ekledi.

 

İngiltere ve birçok ülke, Rusya’yı eski Rus ajanı Sergei Skripal ve kızı Yulia’nın sinir gazı ile zehirlendiği 4 Mart’taki saldırı nedeniyle suçluyor. Zehirli kimyasala ilişkin İngiltere tarafından elde edilen bulguları doğrulayan OPCW raporunda, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya saldırıda kullanılan kimyasal maddenin yüksek saflığa sahip olduğu açıklandı.

 

RUSYA RAPOR SONUÇLARINI REDDETTİ!

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise, Rusya’nın OPCW raporunu kabul etmediğini ifade ederek, olay yerinden numunelerin hangi şartlarda alındığına dair herhangi bir bilgi olmadığını söyledi.

 

ABD VE FRANSA’YLA YOLA DEVAM KARARI

 

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan Suriye açıklamasında, “Kabine’nin, insani sıkıntıyı rahatlatmak ve Esad rejimi tarafından daha fazla kimyasal silah kullanılmasının önüne geçmek için harekete geçilmesi gerekliliği konusunda anlaşmaya vardığı” belirtildi.

İHA

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar