‘İnce ve Kılıçdaroğlu bu rakamlara bakmalı’

‘İnce ve Kılıçdaroğlu bu rakamlara bakmalı’
8 Ağustos 2020 13:00

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, siyasi partilerle ilgili istatistikleri incelediğini aktararak, CHP’li Muharrem İnce ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na uyarıda bulundu.

 

 

CHP’li Muharrem İnce’nin partisinden ayrılarak yeni parti kuracağına yönelik iddialar siyaset gündeminden düşmezken, Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’ten dikkat çekici bir yazı geldi.

Deniz Zeyrek, bugünkü “İnce ve Kılıçdaroğlu bu istatistiklere bakmalı!” başlıklı yazısında, son 6 ayda CHP’nin üye sayısının düştüğünü kaydetti.

“Yerel iktidarı önemli ölçüde kazanmış, ülkede iktidara gittiğini iddia eden bir parti için bu durum ne kadar izah edilebilirdir sizce?” diye soran Zeyrek’in yazısı şöyle:

Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı haberlerinden etkilenip, dün zamanımın bir bölümünü Yargıtay Başsavcılığı’nın “Siyasi Parti İşlemleri” başlıklı sayfasında geçirdim.

Türkiye’de kaç parti olduğuna, üye sayısı 10 binin üzerinde kaç parti olduğuna, üyesiz partilere, 2019’dan beri hangi partilerin kurulduğuna bakıp, önemli istatistikleri not ettim.

Şimdi dikkat çekici olanları sizinle paylaşmak istiyorum. Önce en önemli istatistiği vereyim:

Türkiye’de 5 Ağustos 2020 Cuma günü itibariyle tam 92 (yazıyla doksaniki) parti var.

Söz konusu partilerin (12’si 2020’de olmak üzere) 15’i, 9 Mayıs 2019’dan bu yana geçen 15 ayda kurulmuş.

10 Şubat 2020 günü üç (Aydınlık Geleceğin Partisi, Merkez Ana Partisi ve Barış ve Eşitlik Partisi), 9 Mart 2020 günü iki parti (Toplumsal Özgürlük Partisi ve DEVA Partisi) birden kurulmuş. Yani bir ayda beş siyasi parti hayatımıza dahil olmuş.

Partilerin çoğu apartman dairelerini adres göstermiş. Sincan’da da Kızılay’da da Batıkent’te de parti genel merkezi olan apartman daireleri var.

Yargıtay Başsavcılığı’nın 17 Temmuz 2020 günü güncellediği rakamlara bakılırsa son kurulan 15 partinin dokuzuna hala tek kişi üye olmamış. İlginçtir, üyesiz görünen partiler arasında Ali Babacan’ın Genel Başkanı olduğu DEVA Partisi de var.

Son 15 Parti arasından 5 bin üyeyi aşan tek parti Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi. Onun da 7 bin 104 üyesi görünüyor.

 

 

Bizim televizyon dünyasında “kumandaya girmek” diye bir kavram vardır. Bir vatandaşın eline kumandayı aldığında, hangi rakamda bulunduğunu ezbere bildiği kanallara “kumandaya giren kanallar” denir. Yüzlerce kanal arasından kumanda rakamı vatandaşın hafızasına yer eden kanallar başarılı olabiliyor.

Siyasi partiler için de benzer bir durum var. 92 parti içinden vatandaşların ezbere sayabileceği partilere “vatandaşın kumandasına giren partiler” demek mümkün.

Partilerin üçte biri “sıfır” üyelikte görünürken üçte biri de bin üyenin altında üyeye sahip.

Hadi Türkiye’de vatandaşın hafızasında yer etmiş, konuşulan, 10 binin üzerinde üyeye sahip kaç siyasi parti var bakalım (17 Temmuz 2020 günü itibariyle):

AK Parti:10 milyon 295

CHP:1 milyon 255 bin 364

 

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/deniz-zeyrek/ince-ve-kilicdaroglu-bu-istatistiklere-bakmali-5976183/

 

Yorumlar

Yorumlar