İnce: CHP, ‘Ben tüzüğümü, evimi temizledim, şimdi Türkiye’yi temizlemeliyim’ demeli!

İnce: CHP, ‘Ben tüzüğümü, evimi temizledim, şimdi Türkiye’yi temizlemeliyim’ demeli!
13 Temmuz 2018 12:07

24 Haziran seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Habertürk kanalında katıldığı programda seçim dönemine ve CHP’ye dair açıklamlarda bulundu.

 

 

“CHP kurultaya gitmeli, yenilenmeli” diyen İnce, CHP’nin yapısal sorunları olduğunu belirtti. İnce partinin yönetim anlayışının toptan değişmesi gerektiğini ifade etti. İ

 

 

” CHP kurultaya gitmeli, yenilenmeli. Hazırlıklarına hemen başlamalıdır. Bunları yapıp milletin karşısına öyle çıkmalıdır. Yapmazsa başarısız olur. ‘Ey millet görüyor musun ben tüzüğümü, evimi temizledim şimdi Türkiye’yi temizlemeliyim’ demeli. Ben bunları söylemeye mecburum. Bu partinin bu tüzüğü bu programı orada durduğu sürece CHP’nin Türkiye siyasetinde bir şey demeye hakkı yok. Bu kadrolar gitmeli, bu tüzük, bu program değişmelidir. Bunu yapmalıyız. Bu tüzük böyle değildi, bu kadrolar bu hale getirdi, çok daha demokratikti.” şeklinde konuştu.

 

 

İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim sonrası yaptığı görüşmede dile getirdiği değişim talebini de hatırlattı: “Dedim ki yeniden bir yapılanma yapmamız lazım. Hepimizin Cumhuriyet Halk Partisi yapmamız lazım. Bir milyon genç üye yapmamız lazım. Söylemimizi, kadrolarımızı, iddialarımızı değiştirmeliyiz. ‘Bu iddiaları yapabilmek için sizinle yarışmak istemiyorum ama beni genel başkan yapın, sizi de onursal başkan yapalım. Hemen çalışmaya başlayalım’ dedim.

 

 

Yeni parti kurup kurmayacağına dair sorulara ise İnce “Yeni parti kurmayacağım, yok öyle bir şey. Benim ağzımdan yeni parti duydunuz mu? Benim böyle derdim yok. CHP kendini yenilemelidir, genel başkanını da kadrolarını da, tüzüğünü de, programını da yenilemelidir.” diye cevap verdi.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar