İkinci Çiftlik Bank vakası! Saadet zinciri kurdu, virüsü suçladı!

İkinci Çiftlik Bank vakası! Saadet zinciri kurdu, virüsü suçladı!
21 Nisan 2020 18:45

Dünyada tek gündem Korona virüs olsa da saadet zincirleri faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. İzmir’de 7 ay önce, ‘Kazandıran Paketler’ adıyla yeni bir saadet zincirikuruldu. Daha önce 30 bin kişinin para batırdığı Epitelyum isimli bir saadet zincirinde yer alan Ömer Faruk Zıngıl’ın kurduğu sistem kısa sürede yayıldı. Zıngıl, yatırılan paraları matbaa sektöründe değerlendirdiğini, elde ettiği yüksek kazancı da katılımcılara paylaşacağını vaat etti.

 

 

 

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre 10 ayrı paket adı ile üyelerden para toplandı. Sisteme üyelik için 250 TL veren de oldu 30 bin TL veren de. 5 bin TL yatırana 7 ayın sonunda 12 bin 600 TL, 10 bin TL yatırana 25 bin 200, 30 bin TL yatırana 75 bin TL kazanacağı vaat edildi. ‘Kazanç günlük ödeme haftalık’ sloganı kullanılan sistemde, vaat edilen kazanç haftalık olarak ödeniyordu. Sisteme yeni üye kazandıranların da ekstra yüzde 10 kazanç elde edecekleri kaydedildi. İzmir başta olmak üzere birçok ilden binlerce kişinin para yatırdığı sistemde bir hafta önce sorunlar baş göstermeye başladı. Birçok üye sisteme giremeyince, birbirleri ile temasa geçti. Üyeler, paraların buharlaştığını yaptıkları araştırmada anladı.

 

‘Salgın sonrası işler durdu’

 

Projenin başındaki isim olan Zıngıl’a ulaşan isimler ilk olarak “Hesaplara bloke konuldu. Hayati tehlikem var” yanıtı aldı. Zıngıl son olarak, Korona virüse karşı etkili olan bir sabun işine girdiğini söyledi. Sisteme üye olan 4 bine yakın kişiden toplanan paranın tutarı 10 milyonu aşkın olarak hesaplanıyor. Konuya ilişkin görüşünü almak üzere aradığımız, sistemin kurucu Ömer Faruk Zıngıl’dan ise dönüş olmadı.

 

Fotoğraf: AFP

Yorumlar

Yorumlar