İki kez yakalanıp serbest bırakılan IŞİD infazcısı Adana’da örgüte militan devşirmiş

İki kez yakalanıp serbest bırakılan IŞİD infazcısı Adana’da örgüte militan devşirmiş
3 Ocak 2018 10:28

Adana’da tutuklanan IŞİD’li terörist B.B. örgütün Türk infazcısı Hasan Aydın hakkında itiraflarda bulundu. B.B. Suriye’de iki askerin kaçırılmasını organize eden hainin 2014’te kentte terör örgütüne adam devşirdiğini ve Rakka’da militan eğittiğini söyledi.

 

 

İHA

Adana’da tutuklanan Suriye uyruklu terör örgütü IŞİD üyesi, itiraflarında IŞİD’in İslam dinine zarar vermek için kurulan bir örgüt olduğuna inandığını belirtti. Terör örgütünün üyelerin yemeklerine cesaret hapı kattığını söyleyen terörist, IŞİD’in propaganda videolarında yer alan Hasan Aydın’ın da örgüte eleman kazandırmak için çalıştığını kaydetti.

 

 

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan terör örgütü IŞİD üyesi B.B, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söyleyerek itirafçı oldu. 2013 yılında örgüte katıldığını anlatan B.B, silahlı eğitim almak için Suriye’nin Rakka kenti yakınlarındaki Akerşi köyünde bir süre yaşadığını, kampta Suriyeli olmayan yüzü maskeli örgüt üyelerinin de bulunduğunu kaydetti. Kamptaki disiplin faaliyetlerine ilişkin itiraflarda da bulunan B.B, eğitimlerde komutanların ceza vermek istediği örgüt üyelerinin elleri ve ayaklarını bağlayıp 3 gün bir odada tek başına bıraktıklarını anlattı. İlerleyen günlerde komutanların hayat tarzlarında çelişkiler gördükten sonra örgütten kaçmak için fırsat aramaya başladığını dile getiren B.B, ailesini görmek için 2014 yılında geldiği Adana’da daha önce Rakka’da gördüğü IŞİD’li terörist Hasan Aydın’la karşılaştığını ve Aydın’ın örgüte eleman kazandırmak için çalıştığını itiraf etti. B.B, Suriye’de biri asker 2 Türk vatandaşının kaçırılmasının da yer aldığı IŞİD’in propaganda görüntülerindeki 3 Türk’ten biri olan Hasan Aydın’ın örgüte nasıl eleman kazandırdığını şöyle anlattı:

 

 

“İslam’ı kullanarak kandırıyorlardı. Hasan Aydın, kazandırmak istediği kişilere ‘Cihada gidiyorsunuz. Şehadeti tadacaksınız. Ben de eğitiminiz bitmeden orada olurum’ diyordu.”

 

 

B.B, örgüt yöneticilerinin örgüt üyelerinin yemeklerine cesaret hapı kattığını öne sürerek, “IŞİD’in İslam dinine zarar vermek için kurulmuş bir örgüt olduğuna inanıyorum. IŞİD terör örgütü içerisinde yer aldığım için çok pişmanım” diye konuştu.

 

 

2 KEZ YAKALANIP SERBEST BIRAKILMIŞ

 

 

Emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen B.B, tutuklandı. Öte yandan IŞİD’in Türklerden oluşturduğu ‘Yaşar Grubu’nun içerisindeki infaz timinde yer alan Hasan Aydın’ın 2012’de Adana’daki El Kaide operasyonunda, 2015’te ise Hatay’dan Suriye’ye geçmek isterken yakalanıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar