‘İki bakanlık bölünecek’ iddiası!

‘İki bakanlık bölünecek’ iddiası!
10 Haziran 2020 13:28

Bir süredir gündemde olan kabine değişikliği söylentileri AKP içinde de konuşulmaya başlandı. Kulis bilgilerine göre yavaş kaldığı düşünülen bakanlar gidecek, bazı bakanlıklar ise bölünecek

 

 

Kabine değişikliği beklentisi siyasi kulisleri yeniden hareketlendirdi. Uzun zamandır beklenen kabine değişikliğine artık kesin gözüyle bakılıyor.

Kulislerde kabine değişikliği konuşulmaya devam ederken AKP’den de bu kez ‘kabine değişecek” değerlendirmeleri geliyor.

Dünya’dan Canan Sakarya’nın kulis haberine göre AKP’de de artık yakın zamanda bir kabine değişikliği gerçekleştirileceği dile getiriliyor, kabine değişikliği bekleyenler gerekçelerini birkaç başlığa dayandırıyor.

 

 

RAPOR HAZIRLANDI

 

 

Bir görüşe göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra sistemin nasıl işlediği, aksayan yönlerinin bulunup bulunmadığı konusunda bir çalışma yaptı. İddiaya göre bu çalışma milletvekilleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları olmak üzere pek çok kurumun görüşüne başvurularak gerçekleştirildi. Bu kapsamda Bakanlıklar da tek tek mercek altına alındı ve ayrı ayrı raporlar hazırlandı.

Bazı bakanlıkların bölüneceği ve bu sürecin artık uzatılmayacağı yeni bakanlıkların kurulması, bazı bakanların görevden alınması, bazı bakanlıklarda ise kaydırmalar yapılması şeklindeki bir revizyonunun en kısa sürede gerçekleştirileceği belirtiliyor.

 

 

BÖLÜNECEK BAKANLIKLAR

 

 

Gelinen noktada bazı bakanlıkların iş yükünün çok arttığı ve bölüneceği belirtiliyor. Bu bakanlıkların başında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı geliyor. Aile ve çalışma hayatının iki ayrı bakanlık çatısında toplanması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da ayrılacağı, yatırımlar konusunda ayrı bir bakanlığın kurulabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı sayının da artması beklenirken, cumhurbaşkanı yardımcılığı için Binali Yıldırım’ın adı uzun zamandır kulislerde konuşuluyor.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar