İdlib’de Kaliba füzesi paniği!

İdlib’de Kaliba füzesi paniği!
29 Ağustos 2018 11:50

Suriye’de Esad güçlerinin İdlib’e müdahalesi tartışılırken, bu operasyona havadan destek sağlayacağı belirtilen Rusya da, Kaliba füzeleri ile donattığı savaş gemilerini Akdeniz’e indirdi.Suriye’de Esad güçlerinin İdlib’e müdahalesi tartışılırken, bu operasyona havadan destek sağlayacağı belirtilen Rusya da, Kaliba füzeleri ile donattığı savaş gemilerini Akdeniz’e indirdi.

 

 

Emin Özgönül / Sözcü

 

 

Rusya’nın geliştirdiği taarruz seyir füzesi SSN-30 Kaliba’nın, 2 bin 500 kilometre menzili ve 450 kilo konvansiyonel savaş başlığı bulunuyor. Füze 965 kilometre hızla ve denizden 64 feet yükseklikten hedefe yönlendirilebiliyor. Rusya, Ekim 2015’te de Hazar Denizi’ndeki gemilerinden Suriye topraklarındaki IŞİD mevzilerini bu füzelerle vurmuştu.

Rusya’nın İdlib operasyonuna Akdeniz’de bulunan Mareşal Dimitri Ustinov, Amiral Grigoryeviç, Amiral Essen ve Amiral Osipovich Makarov savaş gemileri ile destek vereceği belirtiliyor. Bölgede tomahawk füze yüklü ABD savaş gemileri de bulunuyor. ABD’nin de bir operasyon durumunda İdlib’e müdahale edeceği değerlendirilirken, sorunun barışçı çözümü için de, Türkiye-Rusya-Almanya-Çin-İran ve Fransa diplomatik temaslar yürütüyor.

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/dunya/idlibde-kaliba-panigi-2597996/

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar