İbrahim Kalın: Bayramda birçok önlem alınması kuvvetle muhtemel

İbrahim Kalın: Bayramda birçok önlem alınması kuvvetle muhtemel
18 Mayıs 2020 08:03

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) karşı Ramazan Bayramı’nda alınacak önlemlerde bir haftalık süreçte ortaya çıkan tablonun etkili olacağını söyleyerek “Ramazan Bayramı’nda da Koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok önlem alınması kuvvetle muhtemel” dedi.

 
Türkiye’deki Koronavirüs salgınında Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı en çok merak edilen konulardan biriyken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu haftada ortaya çıkacak tablonun alınacak kararlarda etkili olacağını söyledi.

GZT’nin YouTube yayına katılıp açıklamalar yapan Kalın, şunları söyledi:

 

 

“Koronavirüs sonrası dönemin yeni normal olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Tedbirlerle yaşamaya dikkat edeceğiz. Maskesiz çıkmamaya, sosyal mesafeyi korumaya özen göstermeliyiz. Ramazan Bayramı’na kadar önümüzde bir haftalık bir süreç var. Bu bir haftalık süreçte önümüze gelen tablo alacağımız kararlar bakımından önemli olacak. Ramazan Bayramı’nda da Koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok önlem alınması kuvvetle muhtemel.

Koronavirüs döneminde Avrupa Birliği’nde ortaya çıkan ayrılığın bundan sonraki süreçte de etkili olacağını belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü “Avrupa Birliği salgın sürecinde iyi bir sınav veremedi. Her ülke farklı bir politika izledi. Salgın hızlı bir şekilde yayılırken birlik ve beraberlik, dayanışma içinde hareket edemediler. Bunu kendileri de belirtiyorlar zaten. Bundan sonraki dönemde Avrupa Birliği fikrinin tartışılacağından emin olabilirsiniz.”

 

 

‘İKİNCİ DALGA HER AN GELEBİLİR’

 
Kalın, ekosistemin bir ayağını sağlık tedbirleri, diğer ayaklarını ise kamu düzeni, gıda sektörü, ulaştırma ve haberleşme alanlarının oluşturduğuna dikkati çekti.

Söz konusu alanlara bugüne kadar yapılan yatırımların sonuçlarının görüldüğünü savunan Kalın, şöyle devam etti:

“Tedarik zinciri, ulaşım bütün bunları düşününce burada bir ekosistem var. Alınan tedbirler bu sistemin bütün girdileriyle beraber alındı. Normalleşme, tedbirlerin esnetilmesi süreci de bu birimlerden gelen girdiler, öneriler ve değerlendirmelerle her gün güncelleniyor. İnsanlarımız yaklaşık 2 aydır evlerinde, normal hayat ritminden uzaklaştığı için herkes ‘Ne zaman normale dönecek?’ sorusunu soruyor. Bu tamamen bizim elimizde. Sağlık Bakanlığımızın her gün açıkladığı tedbirlerin uygulanması ve bunların neticeleri çerçevesinde güncellenecek bir süreç. Biz başta ‘Panik ve rehavet yok.’ dedik. Virüs bizden daha güçlü değil. Şimdi gelinen bu aşamada. Buna ikinci aşama diyebilirsiniz. Normalleşmenin ilk safhaları diyebilirsiniz. Bu süreçte de rehavete yer yok. Normalleşme rehavet veya gevşemek demek değildir. Virüs etkisini koruyor. İkinci dalga her an gelebilir, başka ülkelerden gelebilir. Bunun örneklerini başka yerlerde gördük.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar