İBB’nin metro kredisine haciz!

İBB’nin metro kredisine haciz!
13 Temmuz 2020 10:24

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), metro inşaatında kullanmak için yurtdışından aldığı döviz kredisi, AKP’li dönemden kalma borç nedeniyle MET-GÜN İnşaat tarafından haczedildi. İBB’nin itiraz etmesine karşın, para şirketin hesabına geçti.

 

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın geçmiş dönemden kalma borç gerekçesiyle makam odasının haczedilmesinin ardından İBB’ye de AKP’li dönemin borcu nedeniyle haciz geldi.

Geçmiş dönemde İBB’nin asfalt işlerini yapan MET-GÜN İnşaat Taahhüt ve Tic. AŞ., AKP’li dönemden kalan borcunu almak için haciz yoluna gitti. AKP döneminde İBB’nin birçok asfalt ihalesini alan firma, İBB’nin yeni dönemde metro inşaatlarını tamamlamak için yurtdışından aldığı kredi ile sağlanan 565 milyon lirasına haciz uyguladı.

Belediyenin döviz hesabındaki kredi, TL’ye çevrilerek, şirketin hesabına geçirildi. İBB, haciz işleminin hukuksuz yapıldığı iddiasıyla itiraz etti ancak itiraz reddedildi.

‘HACİZ HUKUKA AYKIRI’

Konuya ilişkin İBB’den yapılan açıklamada ise “İstanbul geneli asfalt yapım işine dair MET-GÜN yüklenici firma tarafından tamamı Ocak 2018 ile Mart 2019 döneminde yapılan asfalt işlerine ait önceki dönemde ödenmeyen borç bakiyeleri sebebiyle 2020 yılı içerisinde belediyemiz aleyhine ilamsız icra takipleri başlatılmıştır.

Yorumlar

Yorumlar