Hurmanın tadına bakmak bile 2 lira!

Hurmanın tadına bakmak bile 2 lira!
4 Mayıs 2019 10:40

Ramazan yaklaşırken vatandaşı mutfak telaşı sardı. Cep yakan fiyatlara satılan ürünlerle dolu tezgâhlarda hurmanın tadına bakmak bile 2 lira!

 

 

Berrak Güngör / Birgün

 

 

Her sene olduğu gibi bu sene de ramazanın alışveriş telaşı erkenden çarşıya pazara yansıdı. Ürünleri artık tadımlık niyetine alabilen yurttaş tadına baktığı ürüne dahi para öder vaziyete geldi. Ramazan öncesi Eminönü’ndeydik. Alışverişe çıkan yurttaşlarla konuştuk, bir dokunduk bin ah işittik. Geçinemediklerinden dert yanan yurttaşlar, ürünlerin tezgâhlardaki fiyatlarının cep yaktığını belirterek, “Eskiden ramazan alışverişine çıkmanın bir anlamı vardı. Artık sadece tadımlık alabiliyoruz. Poşet dolmuyor” diye şikayetlerini dile getiriyorlar.
DENEMESİ 2 LİRA

 

Konuştuğumuz yurttaşlardan biri, hurmanın tadına bakmanın iki lira olduğu bir tezgâha denk geldiğini belirterek; “Zaten geçinemiyoruz. Bir de şuraya bakın. Hurma almak istesen tadına bakmak bile iki lira” diye feryat etti. Bir diğer yurttaş ise, “Her şey ateş pahası, bari bıraksınlar da garibanlar ramazanda yesin. Ama yok ramazandan iki hafta önce fiyatlar artmaya başladı. Bir şeyler alayım, ramazana hazırlık yapayım diye geldim ama en ucuz lokum vardı ondan alıp eve döneceğim” dedi.
EMİNÖNÜ BOMBOŞ

 

 

Eski zamanlarda ramazan alışverişlerinin adresi olan Eminönü, artık sadece turistlerin akın ettiği bir yer haline geldi. Artan fiyatlardan vatandaş kadar esnaf da dert yanar hale gelmiş. Esnaf da, “ Sürekli müşterilerin bir kısmı artan fiyatlar yüzünden gelmez oldu. Gelenler de aldıkları ürünün gramajını düşürdü. Eskiden bir kilo peynir alan adam artık 250 gram alıyor. Sadece ramazana özel bir durum değil, her şey zaten çok pahalı” ifadelerini kullandı.

 

https://www.birgun.net/haber-detay/tadina-bakmak-iki-lira.html

 

Yorumlar

Yorumlar