Hayvanların merası JES’çilerin elinde!

Hayvanların merası JES’çilerin elinde!
1 Ağustos 2020 10:03

Mera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mera Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle jeotermal kaynaklı teknolojik seralar için mera, yaylak ve kışlaklar tahsis amacı dışında kullanılabilecek.

 

 

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2001 yılında AKP iktidara gelmeden önce tüm Türkiye’deki mera alanı 14 milyon 616 bin 687 hektarken 2019 yılında bu rakam 11 milyon 696 bin 494 hektara geriledi. Jeotermal santralların (JES) kuşatması olan Ege Bölgesi’nde, 2001 yılından 2019 yılına kadar mera alanlarının oranı yüzde 66 düştü. En çok jeotermal santralın olduğu Aydın’da ise Tarım ve Orman Bakanlığı Aydın İl Müdürlüğünün verilerine göre; mera arazisi 2014 yılında 47 bin 78 hektar iken 2018 yılı için bu rakam 23 bin 872 hektara kadar düştü.

 

AMAÇ KOLAY İZİN ÇIKARTMAK

 

Hayvancılık faaliyetlerinin azaldığını bu kararla daha daralacağını belirten CHP Aydın Milletvekilli Süleyman Bülbül, “Oysa amaç meraların korunmasını ve uygun kullanımını sağlamaktır.. Mera alanlarında hayvancılık dışında faaliyetlerin yürütülmesi istisna niteliğindedir. Ancak yapılan değişiklikle istisnaya yeni bir istisna getirildi. Jeotermal kaynaklı teknolojik seralar için merayı kullanmak isteyen şirketlerin, tahsis amacı değişikliği için belirtilen belgeleri teslim etmesi artık yeterli olacak. Bakanlık, zaten projeleri denetlemek bir yana, daha kolay nasıl izin verebiliriz diyerek yeni yollar arıyor. Bu sefer de sıra meralarda” diye konuştu.

 

JES’LERİN TALANINA AÇILIYOR

 

Bülbül yapılan değişikliğin önemine dikkat çekerek, “AKP iktidarı, halkın ortak kullanım alanlarını, doğal varlıklarını, şirketler eliyle yok ediyor” dedi. Bülbül, “Meralar, tarım ve hayvancılık için elzemdir. Mera alanları hem bitkilerin hem de hayvanların yaşam kaynağıdır, doğal yem alanıdır. Meraların korunması ve tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi gerekirken AKP, bu alanları JES firmalarının talanına açıyor” diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorumlar