Gökçek döneminde açılan 373 bin TL’lik iki ihale aynı isme ait iki farklı şirkete verilmiş

Gökçek döneminde açılan 373 bin TL’lik iki ihale aynı isme ait iki farklı şirkete verilmiş
16 Ocak 2020 14:35

Melih Gökçek döneminde, belediye iştiraki ANFA adına gerçekleştirilen promosyon ürün alım ihaleleri, aynı ismin sahibi olduğu iki farklı şirkete verildi. kurumun reklam işlerini de üstlenen şirketler, yapılan ihalelerle bir haftada 373 bin TL kazandı.

 

 

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, aralarında Deniz Feneri Derneği, Server Vakfı ve Eğitim Bir-Sen’in de yer aldığı iktidara yakın birçok kurumun reklam işlerini yapan Ömer Tavlan, Gökçek döneminde belediyeden altı gün arayla iki farklı ihale aldı. Tavlan’ın sahibi olduğu şirketleriyle bir hafta içinde imzalanan iki farklı ihalenin toplam bedelinin 373 bin 355 TL olduğu öğrenildi.

Yoksullara yardım için açtığı milyonluk ihaleleri AK Parti’li milletvekilinin eşine veren Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki ANFA’nın promosyon ürün alım ihalelerini de tek bir isme verdi. Taşınabilir şarj cihazı ve ajanda alımı için açılan ihaleyle promosyon kalem alımı için açılan ihaleyi, tek bir isme ait iki farklı şirket aldı.

 

 

HAFTADA 373 BİN TÜRK LİRASI
ANFA, kutulu promosyon kalem alımı ihalesinden yalnızca 11 gün sonra taşınabilir şarj cihazı ve ajanda alımı için yeni bir ihale daha açtı. Bu ihalede de “Kamu ihalelerinde keyfiliğe ve kayırmacılığa yol açıyor” gerekçesi ile eleştirilen pazarlık yöntemine başvuruldu. ANFA’nın, 189 bin 375 TL’ye mal olacağını bildirdiği ve dört şirketten teklif aldığı ihale, Pilon Reklam ve Tanıtım Hizmetleri Ticaret isimli şirkete bırakıldı. Şirket ile imzalanan sözleşmenin tarihi, ihale dosyasına 12 Nisan 2017 olarak kaydedildi. Şirketin MERSİS kayıtlarından, şirket sahibinin Ömer Tavlan olduğu tespit edildi. Aralarında iktidara yakınlığı ile isim yapan derneklerin ile kamu kurumlarının da olduğu birçok ihaleyi üstlenen Tavlan, böylelikle bir hafta içinde belediyeden, 373 bin 355 TL’lik iş aldı.

 

ADRESLER AYNI
ANFA’dan pazarlık yöntemiyle altı gün arayla iki ihale alan MİM Reklamcılık ve Pilon Reklamcılık şirketlerinin MERSİS kayıtlarındaki adreslerinin de aynı olduğu öğrenildi. Aynı binada olduğu belirlenen şirketler farklı dairelerde çalışmalarını sürdürüyor.

 

Fotoğraf: AFP

 

Yorumlar

Yorumlar