Florence: ABD’nin doğusuna ‘Mike Tyson’ın yumruğu gibi’ inecek kasırga

Florence: ABD’nin doğusuna ‘Mike Tyson’ın yumruğu gibi’ inecek kasırga
14 Eylül 2018 14:15

ABD’nin doğu kıyısına doğru yaklaşan ve felaket alarmı verilmesine yol açan Florence Kasırgasını haberlerde duymuş olabilirsiniz.

 

BBC Türkçe

 

Peki, Florence’i bu yılın diğer kasırgaları Beryl, Chris ve Debby’den bu kadar farklı kılan ne?

Yetkililerin Florence’ten neden bu kadar kaygı duyduğunu ve nasıl bir hasara yol açabileceğini açıklayan başlıca unsurlarları derledik.

 

‘Mike Tyson’ın yumruğu gibi inecek’

 

Kasırganın ürettiği rüzgarların hızı son günlerde azalmış olabilir. Şu anda rüzgarın saatteki hızı saatte 175 kilometre. Ancak yavaş ilerleyen kasırganın farklı sorunlara yol açabileceği kaygıları var.

Uzmanlar, kasırganın karaya ulaştığında önemli bir derecede yavaşlayabileceğini, kıyı boyunca ilerleyeceği yönü tahmin etmenin zor olduğunu ve yağış getirebileceğini söylüyor.

Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virgina’da 1,7 milyon kişi tahliye edildi. 10 milyon kişinin durumu da kasırgadan etkilenebilecekleri kaygısıyla yakından izleniyor.

ABD’nin doğu kıyısına yaklaşan Florence’ın uydudan çekilen bu fotoğrafı, kasırganın dev boyutları hakkında iyi bir fikir veriyor.

Bir meteoroloji uzmanı, Florence’in Carolina kıyılarının bazı kesimlerinde yaşayanlar için “hayatlarının kasırgası” olacağını söyledi. Bir acil durum yetkilisi de kasırganın bölgeye “Mike Tyson’ın yumruğu gibi ineceğini” belirtti.

Uzmanlar kasırganın merkezinde saatteki 130 kilometreyi bulabilecek rüzgarlar olacağını belirtirken, bazı uzmanlar da Florence’ın bölgeyi vuran gelmiş geçmiş en güçlü kasırga olacağını söylüyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar