Et fiyatlarının yükselişi refah artışından mı?

Et fiyatlarının yükselişi refah artışından mı?
7 Kasım 2018 11:00

Et fiyatları el yakıyor. Yıl başında bir kilogram et 39 TL iken bugün fiyat 45 TL’ye çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan etteki yüksek fiyatları ülkedeki refah seviyesinin yükselmesine bağladı. Peki ya rakamlar ne söylüyor?

 

 

Barış Özkan / Sözcü

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan et fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Erdoğan, “Hâlâ ülkemizde et fiyatlarının yüksek seyretmesinin genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükselişle ilgili olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri gündem olurken bakalım TÜİK rakamları et fiyatlarına ilişkin neler söylüyor.

Dana etinin ücretinin yıllar içinde dalgalanarak arttığı görülüyor. Peki ya asgari ücret yıllar içerisinde nasıl seyir izledi.

Peki ya asgari ücretli kira, faturalar ve başka giderleri hariç tüm maaşını ete yatırsa kaç kilogram et alabiliyordu.

 

ETE FAZLA YANAŞAMIYORUZ

 

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada emekli olarak eti unuttuklarını kurban bayramından kurban bayramına et yüzü gördüklerini söylüyor. Çalışkan, “Biz zaten ete fazla yanaşmıyoruz. Kurbandan kurbana yiyoruz. Eş dost kurbanı ile emeklinin yüzde 70’i et görüyor” diyor.

Emeklinin maaşının yıl başından bu yana gelen zamlarla yüzde 40 eridiğini anlatan Çalışkan,”Geçen bir bakan yardımcısı ile görüştük emeklimizi enflasyona ezdirmiyoruz dedi. Dedim ki siz tüfeyi havyara göre hesaplıyorsunuz. Biz kuru fasülyele göre hesaplıyoruz cevabını verdim” diye konuştu.

Emekliler olarak beklentilerinin intibak yasası olduğunu anlatan Çalışkan en düşük emekli maaşının açlık sınırı baz alınarak hesaplanmasını istediklerini söyledi.

 

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/et-fiyatlarinin-artisi-refah-artisindan-mi-2724351/

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar