Feyizoğlu’ndan ABD’ye tepki: Uluslararası hukuku hiçe sayıyorlar!

Feyizoğlu’ndan ABD’ye tepki: Uluslararası hukuku hiçe sayıyorlar!
2 Ağustos 2018 15:00

ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Aldülhamit Gül’e karşı yaptırım uygulama kararına bir tepki de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan geldi. ‘Tehdit mesajları ve yaptırım tehditleri kabul edilemez’ diyen Feyzioğlu, ‘Uluslararası hukuku hiçe saymaktadırlar’ dedi.

 

 

Feyzioğlu’nun Türkiye Barolar Birliği sayfasından yaptığı açıklama şöyle:

 

“Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkili makamlarının Türkiye’de tutuklu bulunan bir vatandaşlarının salıverilmesi için ülkemize yönelik yayınladıkları tehdit mesajları ve yaptırım tehditleri kabul edilemez.

Bu davranışı ile Amerika Birleşik Devletleri, hem uluslararası hukuku hiçe saymakta hem de egemen bir devletin yargısına müdahale etmeye kalkışmaktadır.

Söz konusu davranış, “hukukun üstünlüğünü tanımayız, üstünlerin hukukunu dayatırız” yaklaşımıdır. Ancak şu bilinmelidir ki; gerçekte “üstün” olan, hukuktan ve adaletten ayrılmayan, kaba kuvvete başvurmayandır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı yetkililer adeta ellerine bir çekiç almışlar ve önlerine çıkan her soruna çivi muamelesi yapmayı dış politika sanmaktadırlar. Bu, ABD için de dünya için de sürdürülemez.

Türk yargısı, evrenselleşmiş adil yargılama kurallarına uygun bir yargılama yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Böylece “üstün olan”ın, kaba kuvvet tehdidinde bulunan değil; “hukukun üstünlüğüne saygı duyan” olduğu tüm dünyaya bir kez daha gösterilecektir.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri müttefiktir. Bu ittifak, sadece iki ülke için değil, dünya için de önemlidir. İttifakın temeli uluslararası hukukta ve devletlerin egemenlik haklarına karşılıklı olarak saygı göstermesindedir.

Giderek akıl dışı bir yöne kaymakta olan bu krizin müttefiklik hukuku içinde ve akılla çözüleceğine inanıyoruz. Bu noktada yargımıza olan güvenimiz tamdır.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar