FETÖ’nün veri saklama yöntemi deşifre edildi

FETÖ’nün veri saklama yöntemi deşifre edildi
14 Şubat 2018 23:30

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada örgütün veri toplama yöntemine ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı.

 

 

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan bir şüpheli itirafçı oldu. FETÖ’nün Jandarma yapılanmasında yönetici olan itirafçı Ö.B’nin örgütün veri toplama ve iletişimde kullandığı sistemi ayrıntılı bir şekilde anlattığı belirtildi.

 

 

ÖRGÜT ÜYELERİNİN LİSTELERİ SD KARTLARDA

 

İtirafçı, FETÖ yöneticilerinin hard diski olmayan bilgisayar kullandıklarını ve tüm işlemleri ellerindeki mikro SD hafıza kartı ile yaptıklarını anlattı.

 

Yakalandıkları anda kolaylıkla yok edebilmek için bu yöntemi kullandıklarını ifade eden Ö.B işleyişi de şöyle anlattı:

 

“SD kartlar genellikle 64 GB kapasitesinde olurdu. Bu kartlar, bilgisayar veya tablet kapalıyken takılırdı. Cihaz açıldığı öncelikle şifre girildi. Şifre girildikten sonra normal işletim sistemi açılmış gibi ekran gelirdi. Daha sonra bilgisayar ekranında ‘Win l’ ve ‘Win 2′ isimli iki seçenek çıkardı. ‘Win l’e tıklanıldığında içerisinde ‘Personel’ ve ‘Katalog’ isimli iki tane klasör açılırdı.”

 

ÇOCUĞUNUN ADI, ARACININ PLAKASI HEPSİ HAFIZA KARTINDA

 

İtirafçı, bu klasörlerde örgüt üyeleriyle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığını belirterek şu bilgileri aktardı:

 

“‘Katalog’ klasörüne giren örgüt yöneticisi burada görev alanına göre kendisine bağlı olan örgüt üyelerinin listesini bulurdu. Örneğin, İstanbul Anadolu yakası müdürü ise Anadolu yakasında görev yapan personelin isim, çalıştığı birlik, eş, çocuk bilgileri, ikametgah adresi, telefonu, aracı var ise plakası gibi bilgiler bu klasörde bulunurdu.

 

‘Personel’ klasöründe ise kendisine bağlı alt hiyerarşide bulunan sivil yapılanma mensuplarının aynı şekilde bilgileri yer alırdı. Örneğin bu kartı müdür görevindeki biri kullanıyorsa kendisine bağlı müdür yardımcıları ile öğretmen pozisyonundaki personel bilgileri yer alırdı.”

 

 

Kaynak: Can Özçelik/Sözcü

 

FETÖ’nün veri saklama yöntemi deşifre edildi

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar