Fazıl Say’dan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na: Hadi canım sen de, sanatı olmayan memleketle kim, niye gurur duysun?

Fazıl Say’dan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na: Hadi canım sen de, sanatı olmayan memleketle kim, niye gurur duysun?
4 Ocak 2020 11:26

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açık mektup yazdı ve “Köhne popülizm, bıktırıcı milliyetçilik… Hadi canım sende… Sanatı olmayan memleketle kim niye gurur duysun?” dedi.

 

 

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, kişisel Instagram hesabında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yönelik olarak ‘açık mektup’ yazdı.

 

“Kültür Bakanlığı’nda neler oluyor? Nedir bu sanatçılara güvenlik soruşturması? Artık tüm bunlar rezillik, ya peki verilmeyen kadrolar? Sürekli ertelenen bu durum? On yıllardır sözleşmelilere kadro verilmedi, yıllardır inanılmaz düşük ücretler karşılığı sanatını yine de yapanların, bunca hizmet verenlerin hakkı ne olacak, onlara kadroları neden ısrarla verilmiyor?” diye soran Say, şöyle devam etti:

“Yıllar geçiyor, bu memleket eriyor, yozlaşıyor… Neden tiyatrocu ve müzisyen gençlerimizin önünü açacağımız yerde tıkıyorsunuz? Onca yetenekli gencimiz ne yapsın? Bu imkansızlıklarda tek çare başka ülkelere mi gitsinler? Devlet Tiyatroları, Devlet Opera Balesi ve Orkestralarda, inanılmaz kadro açıkları var, yıllardır yazıyoruz çiziyoruz, neden bu kurumları ölüme terk eden bir yaklaşım var, bütçeleri yok, kadroları yok, nasıl yapacaklar? Bir ülke sanat kurumlarından mahrum mu kalacak? Türk halkına bu mağduriyeti neden yaşatıyorlar? Neden sanatlarını dünya düzeyinde uygulamaları için hiç bir şey sağlanmıyor?

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar