‘Fakültelerin üzerinde cemaat ve tarikatların baskısı var’

‘Fakültelerin üzerinde cemaat ve tarikatların baskısı var’
31 Temmuz 2020 12:30

İlahiyat fakültelerinin kontenjanı son 10 yılda yüzde 192 artırıldı. İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç, “Fakültelerin üzerinde cemaat ve tarikatların baskısı var” dedi.

 

 

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre 2020 yılında 19 bin 363 öğrenci kontenjanı ile sıralamada en yukarılarda yer alan İlahiyat, her yıl bir önceki yıla göre daha çok öğrenci aldı. 2010 yılında 32 üniversitede toplam 6 bin 631 kontenjanı olan ilahiyat bölümleri için 2020’de 19 bin 363 kontenjan ayrıldı.

Toplumda yaratılmak istenen değişim için ilahiyat fakültelerinden kadro anlamında yararlanıldığını ifade eden İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç, ilahiyat fakültelerinin tarikat ve cemaatlerin ilgi gösterdiği eğitim kurumları olarak öne çıktığını söyledi.

KATLANARAK ARTTI

Kontenjanların yıllara göre dağılımı da ilahiyat fakültelerindeki kontrolsüz büyümeyi ortaya koydu. İlahiyat fakültelerinin yıllara göre öğrenci kontenjanı şöyle:

♦ 2010: 6 bin 631
♦ 2013: 10 bin 859
♦ 2016: 16 bin 516
♦ 2018: 18 bin 115
♦ 2020: 19 bin 636

TARİKATLAR İLGİ GÖSTERİYOR

İlahiyat fakültelerinin sayılarının ve kontenjanlarının giderek artırılmasına yönelik BirGün’e değerlendirmelerde bulunan İlahiyaçı Yazar Cemil Kılıç, toplumda yaratılmak istenen değişim için ilahiyat öğrencilerinden kadro anlamında yararlanıldığını söyledi. Kılıç, “İlahiyat müfredatı Emevi anlayışını yansıtacak şekilde yeniden oluşturuluyor. İlahiyat camiasında zaman zaman modern düşünceye sahip kimi akademisyenlere denk geliyoruz ama onlar da ‘Dini tahrip etmek’ gibi ithamlarla karşı karşıya kalıyor” dedi.

REJİM KARŞITLIĞI

Kılıç, ilahiyat fakültelerinin, imam hatip okullarının devamı olarak, “Rejim karşıtlığı hareketine militan kazandırma kurumları” işlevine büründürüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “İlahiyatlar fakültelerindeki Fıkıh derslerine, dört Sünni İslam mezhebinin külliyatı hakim. Kimileri açısından şaşırtıcı bir şeydir ama ‘IŞİD ‘diye nitelediğimiz örgüt ve ilahiyatlarda, Fıkıh açısından aynı kaynaklar kullanılıyor. Çoğunluğu oluşturmasalar da IŞİD’e sempati duyan bir öğrenci kitlesiyle karşılaşılması mümkün. Dolayısıyla imam hatip liseleri ve ilahiyat fakülteleri yeniden yapılandırılmalı. Fakülteleri, teoloji fakültesine çevrilmeli ve bütün din ve inançlar tarafsız şekilde, bilimsel yöntemlerle öğretilmeli. İslam’ın sadece bir yorumu değil, bütün yorumları öğretilmeli.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar