Evren'den ilk yorum "Keşke ölseydim"

Evren'den ilk yorum "Keşke ölseydim"
7 Nisan 2012 11:32

32 yıl sonra yargılanan 12 Eylül askeri darbesinin mimarı Kenan Evren hakkında yapılan yorumlara böyle öfkelendi.

32 yıl sonra yargılanan 12 Eylül askeri darbesinin mimarı Kenan Evren hakkında yapılan yorumlara böyle öfkelendi.

 

12 Eylül davasının avukatılarından Fikret Babaoğlu’nun Kenan Evren’in Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek gibi kafeste yargılanması yönündeki sözleri Evren’i çok üzmüş.

 

KEŞKE ALLAH BU KADAR YAŞATMASAYDI

Daha önce halk yargılanmasını isterse intihar edeceğini açıklayan Kenan Evren yine benzer bir çıkışta bulunarak “Çok yaşamak da iyi değil. Keşke Allah bu kadar yaşatmasaydı. Ölseydim de bugünleri görmeseydim. Hesap vermekten kaçmıyorum ama yapılan hakaretlerden rahatsızlık duyuyorum” dedi.

 

12 Eylül davasının avukatlarından Fikret Babaoğlu, duruşmanın ilk günü, Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in de hasta olduğunu ve duruşma salonuna kafes içinde getirildiğini anımsatarak, Evren ve Şahinkaya’nın da kafes içinde duruşmaya getirilebileceğini savunmuştu.

 

GEREKİRSE YATAKTA GETİRİLECEKLER

Mahkeme heyeti, sanıkların sağlık durumları ve yaşları ile haklarındaki yurt dışına çıkış yasağını yeterli bularak, tutuklama taleplerinin reddine karar verdi. Mahkeme, Evren ve Şahinkaya’nın savunmalarının alınmasına yönelik duruşmada hazır bulunmaları halinde sağlıkları açısından hayati tehlike oluşturup oluşturmayacağı konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan rapor aldırılmasını istedi. Gelecek raporun sonucuna göre yargılamanın sürüncemede kalmaması için gerek Ankara, gerek İstanbul’daki GATA hastanelerine video konferans sistemi için gerekli donanımı bulundurup bulundurmadıklarının sorulmasını kararlaştırdı. Mahkeme ayrıca, Evren ve Şahinkaya’nın, son sağlık durumlarının, gerektiğinde doktor ve ekipman getirtilerek ifade vermeleri halinde, hayati tehlikeyle sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağının tespiti için daha önce sunulan tıbbi belgelerin, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi. Sanıklar, hayati tehlike oluşmaması durumunda, doktor kontrolünde mahkemeye çıkarılabilecek.

Yorumlar

Yorumlar