Eski IŞİD’çilere din dersi

Eski IŞİD’çilere din dersi
29 Kasım 2017 09:14

Saçları traşlı cihatçılar Suriye’nin kuzeyindeki bir sınıfta otururken, bir Müslüman din adamı onlara İslam’ın IŞİD’in dayattığından daha ılımlı bir versiyonunu öğretiyor. Sınıf, Türkiye’nin desteklediği ÖSO içindeki grupların kontrolünde tuttuğu Halep’in kuzeyindeki Mare kasabasında kurulan yeni bir rehabilitasyon merkezinde.

 

 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; geçen Ekim ayında kurulan rehabilitasyon merkezi, Suriye ve Irak’ın büyük bölümünde ortaya çıkan bir sorunu; IŞİD’in zalim yönetiminde yaşarken, örgüte katılan binlerce kişiyle nasıl başa çıkılacağını çözmeyi amaçlıyor.

 

 

25 IŞİD’Lİ EĞİTİM ALIYOR

 

 

IŞİD halk içindeki infazları ve işkenceyi, kendi İslam anlayışlarını empoze etmek için kullanmış, esir alınan kadınları seks kölesi yapmış, savaş esirlerini ve düşman aşiretlerin mensuplarını katletmişti.

Hem Irak hem de Suriye’de ele geçirdikleri büyük şehirleri ve toprakları kaybeden IŞİD şu anda yenilginin eşiğinde.

 

 

Bazı yabancı militanlar IŞİD’e ideolojik inanmışlıkları adına katılmış olsa da, rehabilitasyon merkezindeki bir yetkiliye göre diğer birçok kişi IŞİD’e kendilerini korumak veya para kazanmak için katıldı.

Merkezdeki 25 eski IŞİD üyesi dini doktrin ve hukuk eğitimi alıyor. Psikolojik destek almaları zorunlu ve aşırılık yanlısı ideolojilerinden kurtulmaları için bazıları kişisel psikolojik danışmanlık seanslarına katılıyor.

Merkezin masrafları müdürü tarafından ve küçük bağışlarla karşılanıyor ve çalışanların hepsi gönüllü.

 

 

Yorumlar

Yorumlar