Eski AKP MKYK üyesi ve AYM raportörü Prof. Osman Can: Devlet aklını yok ettiler

Eski AKP MKYK üyesi ve AYM raportörü Prof. Osman Can: Devlet aklını yok ettiler
28 Mayıs 2018 08:32

Eski AK Parti MKYK üyesi ve eski Anayasa Mahkemesi (AYM) raportörü Prof. Osman Can, iktidar partisinin darbe girişimi sonrası ‘devlet aygıtnı bütünüyle irrasyonelleştirdiğini’ söylerken “Aslında devlet aklı yok edildi. Bu ise bütünüyle yönetilemez bir tablo ortaya çıkardı” dedi.

 

 

Geçmiş dönemde AK Parti’nin en yetkili organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği de yapan Prof. Osman Can, Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’a konuştu. AK Parti’nin 2013’ten sonra ciddi bir travma yaşadığını söyleyen Prof. Can’a göre “Özgürlükçü, ademi merkeziyetçi ve demokratik bir hukuk devletinin inşası şeklinde cevap vermek yerine, hızla içine kapandı, komplolara sarıldı ve olağanüstülük psikolojisiyle lider kültüne teslim oldu. Bu, tehlikeli bir sarmalı ortaya çıkardı. Partinin kurucuları ve eski ağır topları da benzer kaygıları dile getiriyor” dedi.

 

 

Prof. Can, 2014’te AK Parti içerisinde iki farklı anayasa taslağı hazırlandığını açıkladı. 2015’te bu taslakların kamuoyu ile paylaşılacağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu taslakları beğendiğini söyleyen Prof. Can, “Taslakların her ikisi de Türkiye’de büyük çoğunluklarla kabul edilebilirdi. CHP’nin de müzakere edebileceği metinlerdi” ifadesini kullandı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar