Esenler Belediyesi, değerli arazileri ‘sermaye’ yaptı!

Esenler Belediyesi, değerli arazileri ‘sermaye’ yaptı!
10 Ocak 2021 09:22

Esenler Belediyesi, iştirak şirketi ESKON A.Ş.’ye inşaat yapması için sermaye olsun diye 2 değerli araziyi devretti. CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, arazilerin değerinin 180 milyon lira olduğunu belirterek, “Kimin alacağını takip edeceğiz” dedi.

 

 

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre vergi borçlarını sildirmek için cami ve okul alanlarını daha önce Hazine’ye devreden AKP’li Esenler Belediyesi, değeri yüksek 2 arazisini de iştirak şirketi ESKON A.Ş.’ye inşaat yapması için sermaye olsun diye devretti. CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, arazilerin akaryakıt istasyonu ile özel okul alanında kaldığını ve değerinin 180 milyon lira civarında olduğunu belirterek, “Bu arazileri kimin alacağını takip edeceğiz” dedi.

Esenler Belediye Meclisi’nin ocak ayı oturumlarında iştirak şirketi ESKON A.Ş.’nin sermaye artırımı talebi tartışmaya neden oldu. Meclis gündemine gelen talepte, belediyenin iştirak şirketi ESKON A.Ş., kentsel dönüşüm ve yenileme işlerinde kullanılmak üzere 60 milyon liraya kadar sermayeye ihtiyacı olduğunu bildirerek 12 milyon liralık sermayesinin 60 milyon liraya yükseltilmesini istedi. Talebe ilişkin hazırlanan komisyon raporunda yapılacak kıymet takdir bedeline göre 60 milyon TL’yi aşmamak kaydıyla 1657 ada 1 parsel ve 1655 ada 2 parselin sermaye artışı olarak Eskon A.Ş.’ye devri uygun bulundu. Raporun oylanması öncesinde tartışma yaşandı.

 

KABUL EDİLDİ

 

Karara tepki gösteren CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, parsellerden birinin akaryakıt istasyonu olduğunu ve değerinin çok yüksek olduğunu belirterek “Beceriksiz yönetiminiz nedeniyle cami ve okul yerlerini Esenler Belediyesi’nin vergi borcu karşılığında Hazine’ye veriyorsunuz, katma değeri yüksek yerlerinizi ise ESKON A.Ş. üzerinden kimlere vermek için kaçırıyorsunuz?” diye sordu. Karar CHP ve İYİ Parti’nin “hayır”, AKP ve MHP’nin “evet” oyları ile kabul edildi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar